ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη – Αζαρένκα 1-2: Λύγισε στο τάι μπρέικ

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα από την Βικτόρια Αζαρένκα με 2-1 και αποκλείστηκε από το Rogers Cup.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βικτόρια Αζαρένκα και έχασε στο τάι μπρέικ στο παιχνίδι του 3ου γύρου του Rogers Cup.

Η Μαρία Σάκκαρη είχε ως μεγάλο αντίπαλο τον… εαυτό της, καθώς έκανε πολλά αβίαστα λάθη και έχασε τελικά από τη Βικτόρια Αζαρένκα με 2-1 στο ματς του 3ου γύρου του Rogers Cup.

H παίκτρια από τη Λευκορωσία βρίσκεται στο νο 14. της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ παλιότερα ήταν στην πρώτη θέση της WTA.

Η Ελληνίδα τενίστρια υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο 1ο κυρίως σετ και χαρακτηριστικό είναι πως από το 2-0 βρέθηκε να χάνει με 3-5 και εν τέλει 4-6 με το 2ο σετ πόιντ της Αζαρένκα σε 55 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Σάκκαρη να προηγείται με 2-0, όμως την αντίπαλό της να βρίσκει απαντήσει και να ισοφαρίζει σε 2-2. Ωστόσο, έδειξε πιο σοβαρό πρόσωπο και με μέσα σε 36 λεπτά κατάφερε να κάνει το 6-3 και να φέρει στα… ίσια το ματς.

Η Ελληνίδα τα έδωσε… όλα στο τρίτο σετ, όμως μετά από μάχη 63 λεπτών λύγισε. Εκπληκτικό ήταν το 2ο γκέιμ, το οποίο και κράτησε συνολικά εννιά λεπτά με τρομερά ράλι και τη Σάκκαρη νικήτρια. Συνέχισε φουριόζα κάνοντας το 3-1, όμως οι δύο φορές κάτοχος Grand Slam βρήκε τη λύση και με την εμπειρία της έκανε το 6-7 και είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα, στα προημιτελικά του θεσμού.