ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Έχασε ξανά από την Κασατκίνα

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα στον δεύτερο γύρο του open της Μαδρίτης από την Ντάρια Κασατκίνα.

Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη και αποχαιρέτησε πρόωρα το open της Μαδρίτης. Έχασε ξανά απέναντι στην Ντάρια Κασατκίνα.

Φαίνεται πως η Ρωσίδα εξελίσσεται σε κακό δαίμονα για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια. Και αυτό γιατί η Σάκκαρη έχει παίξει τέσσερις φορές με την Κασατκίνα και μετράει μόνο ήττες.

Η Ελληνίδα κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Κάπως έτσι ηττήθηκε με 2-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η αρχή ήταν ιδανική. Πήρε τα τρία πρώτα γκέιμς έχοντας κάνει μπρέικ και το πρώτο σετ κρίθηκε χωρίς ιδιαίτερη αγωνία. Η Κασατκίνα έδειχνε μπλοκαρισμένη. Ωστόσο, πολύ γρήγορα αυτό άλλαξε.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη άγγιξε ένα μπρέικ. Αυτό, όμως, δεν ήρθε. Έτσι το θέμα ήταν ποια θα κάνει το λάθος και θα χάσει το σερβίς της. Στο 8ο γκέιμ η Ελληνίδα ήταν εκείνη που δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το σερβίς της. Ακόμη και έτσι η Σάκκαρη είχε αμέσως μετά την ευκαιρία να «απαντήσει». Στις λεπτομέρειες δεν συνέβη κάτι τέτοιο και έγινε το 1-1 σετ.

Κάπου εκεί, όμως, τελείωσε και το ματς. Στο τελευταίο σετ η Κασατκίνα κυριάρχησε πλήρως. Ήταν ανώτερη, είχε καλή ψυχολογία, έκανε το παιχνίδι της και έφτασε έτσι στο 4-0. Εάν προσθέσει κανείς και τα τρία γκέιμς που είχαν προηγηθεί, είχε φτάσει το σερί της στο 7-0. Τα πάντα είχαν κριθεί με το σετ να πηγαίνει στη Ρωσίδα με 6-1.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Έχασε ξανά από την Κασατκίνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.