ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Ηττήθηκε από τη Σέλμπι Ρότζερς και αποχαιρέτησε την Αδελαΐδα (vid)

Στα σημεία ηττήθηκε η Μαρία Σάκκαρη από τη Σέλμπι Ρότζερς και αποχαιρέτησε την Αδελαΐδα.

Την ήττα από τη Σέλμπι Ρότζερς με 2-1 σετ (7-6, 2-6, 6-4) σε αγώνα 2 ωρών και 18 λεπτών γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη και αποκλείστηκε από το Adelaide International 1.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε τεράστια μάχη αλλά τελικά στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ κλειστό και κρίθηκε στο τάιμ μπρέικ εκεί όπου η Ρότζερς επικράτησε με 7-5.

Η Αμερικανίδα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 2-0, αλλά σίγουρα δεν μπορούσε να φανταστεί τι θα συνέβαινε στη συνέχεια.

Η Σάκκαρη πήρε έξι σερί γκέιμ και με το εμφατικό 6-2 ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το ματς σε τρίτο σετ. Εκεί, έγινε σπουδαίο ματς, με τις δύο τενίστριες να παίζουν στα όρια και να κρατούν την επαφή με το σκορ.

όμως η απάντησή της ήταν εμφατική, πήρε τα επόμενα έξι και φυσικά και το σετ και με 6-2 ισοφάρισε σε 1-1. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε τη συγκέντρωσή της στο τέταρτο γκέιμ, διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή πως έπρεπε να διακόψει το ματς σε έναν πόντο λόγω του ισχυρού θορύβου και αποσυντονίστηκε.

Αμέσως μετά δέχθηκε μπρέικ, στο οποίο απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3. Πήρε προβάδισμα με 4-3, η Ρότζερς ισοφάρισε και στη συνέχεια «έσπασε» το σερβίς της Σάκκαρη για το 5-4. Ακολούθως, κράτησε το δικό της σερβίς και με 6-4 έκανε το 2-1 και πήρε τη νίκη. Στην επόμενη φάση την περιμένει η Ριμπάκινα ενώ η Σάκκαρη αποχαιρέτησε το τουρνουά της Αδελαΐδας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Ηττήθηκε από τη Σέλμπι Ρότζερς και αποχαιρέτησε την Αδελαΐδα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.