ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Με το… δεξί στο Open της Μαδρίτης

Η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Αμάντα Ανισίμοβα, την πρώτη της σε κυρίως ταμπλό στη Μαδρίτη.

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε ποδαρικό στο Madrid Open επικρατώντας της Αμάντα Ανισίμοβα με 2-1 σετ (0-6, 6-1, 6-4) όντας πιο ψύχραιμη στα κομβικά σημεία.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.16 στο ταμπλό του Madrid Open, δεν κέρδισε game στο 1ο σετ που έπαιξε φέτος στο Caja Magica, κατόρθωσε όμως να φύγει από το γήπεδο με το εισιτήριο της πρόκρισης στα χέρια της.

Παρότι ξεκίνησε καταστροφικά τον αγώνα, ανέκαμψε αγωνιστικά στο δεύτερο σετ και στο τρίτο σετ που λόγω των συνολικά 7(!) μπρέικ που σημειώθηκαν ήταν και το πιο αμφίρροπο από τα τρία, αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη.

Και πήρε τη νίκη έπειτα από 1 ώρα και 49 λεπτά, σε ένα ματς ταχύτατων και απίστευτων ψυχολογικών μεταπτώσεων.

Πλέον η Σάκκαρη τον δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ανέτ Κονταβέιτ (Νο.29) κέρδισε μετά από δυο κλειστά σετ την προερχόμενη από τα προκριματικά Νίνα Στογιάνοβιτς με 7-6 (4), 7-5.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Με το… δεξί στο Open της Μαδρίτης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.