ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Πέρασε στα ημιτελικά του «St. Petersburg Ladies’ Trophy»!

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε και την Ελίζ Μέρτενς κι έτσι θα δώσει το «παρών» στα ημιτελικά του τουρνουά WTA της Αγίας Πετρούπουλης.

Παρά το θρίλερ στο πρώτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη «καθάρισε» και την Ελίζ Μέρτενς με 2-0 σετ ((7-6(7), 6-2)) κι έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του «St. Petersburg Ladies’ Trophy» (500άρι)!

Το Σάββατο (12/1) η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ρουμάνα και Νο56 της παγκόσμιας κατάταξης, Ιρίνα Καμέλια Μπέγκου, με στόχο την παρουσία της την είσοδό της στον 4ο WTA τελικό της καριέρας της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια χρειάστηκε 2 ώρες και 7 λεπτά προκειμένου να λυγίσει την βελγίδα Μέρτενς και το σημείο κλειδί του παιχνιδιού ήταν το πρώτο σετ.

Κι αυτό καθώς κάθε τενίστρια έχασε από τρία σετ ποιντ! Η Μαρία, Νο1 του ταμπλό στη Ρωσία, επέστρεψε τρεις φορές από break πίσω στο 1ο σετ (1-2, 2-3, 5-6) και σώζοντας τρία σετ πόιντ της Μέρτενς στο τάι-μπρέικ, προτού πάρει το δραματικό σετ με 7-6(7).

Στο δεύτερο η ψυχολογία που απέκτησε η ελληνίδα πρωταθλήτρια της έδωσε μεγάλο «αέρα» την ώρα που η Μέρτενς έδειχνε να μην έχει άλλο κουράγιο στο μτς. Έτσι η Σάκκαρη έφτασε εύκολα σε αυτό το 6-2 και συνέχισε ακάθεκτη την πορεία της στην Αγία Πετρούπολη.

Σάκκαρη: Να κάνω το παιχνίδι μου και με την Μπέγκου

«Όταν μένεις πίσω στο σκορ, πρέπει να γίνεις πιο επιθετικός και εκείνη έπαιξε καλά στα τελευταία γκέιμ του αγώνα. Εγώ βρήκα μερικά καλά σερβίς και δυνατά χτυπήματα από την baseline, πάλεψα σκληρά και έσωσε τα μπρέικ πόιντς», είπε αρχικά στις δηλώσεις της η Μαρία.

Εν συνεχεία αναφέρθηκε και στην επόμενη αντίπαλό της, την Ίρινα Μπέγκου από τη Ρουμανία: «Είμαστε και οι δύο στα ημιτελικά για κάποιον λόγο. Έχει παίξει εξαιρετικό τένις. Όλα τα ματς εδώ ήταν δύσκολα και περιμένω ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι. Θα προσπαθήσω να κάνω το παιχνίδι μου και να πάρω τη νίκη».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Πέρασε στα ημιτελικά του «St. Petersburg Ladies’ Trophy»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.