ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Προηγείται με 1-0 (7-5) η Μαρία επί της Μαρτίντσοβα στο Ostrava Open

Δύσκολη αντίπαλος αποδεικνύεται η Τσέχα Μαρτίντσοβα για την Σάκκαρη η οποία όμως κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 7-5.

Η Μαρία Σάκκαρη προχώρησε στην κατάκτηση του πρώτου σετ στον προημιτελικό αγώνα του Ostrava Open μετά από 53 λεπτά αγώνα με σκορ 7-5.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Σάκκαρη η οποία μπήκε δυνατά στο σετ κάνοντας γρήγορα μπρεικ για να προηγηθεί με 3-1. Με καλό όπλο το σερβίς της η Μαρία έφτασε να σερβίρει για το σετ με το σκορ στο 5-4 όμως η Τερέσα Μαρτίντσοβα αποδείχτηκε μαχήτρια. H Τσέχα, νο61 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA ωθούμενη από τους συμπατριώτες της στο κοινό και κατάφερε να είναι η πρώτη που θα σπάσει το σερβίς της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά.

Η Μαρία δεν έχασε την αυτοπεποίθηση της. Συνέχισε να πιέζει την αντίπαλο της από την baseline. Αμέσως μετά το μπρεικ η Σάκκαρη κατάφερε μετά από ένα γκειμ μεγάλης διάρκειας να σπάσει ξανά το σερβίς της αντιπάλου της και να προηγηθεί με 6-5 κλείνοντας τελικά το σετ με 7-5.

Η Μαρία είχε χαμηλά ποσοστά στο σερβίς της με μόλις 50% επιτυχημένα πρώτα σερβίς ενώ συνολικά κέρδισε τους 34 από τους 66 παιγμένους πόντους του σετ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Προηγείται με 1-0 (7-5) η Μαρία επί της Μαρτίντσοβα στο Ostrava Open», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.