ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: «Σκιά» του εαυτού της η Μαρία – Αποκλείστηκε εύκολα στον πρώτο γύρο του Ντουμπάι

Αποκλεισμός από την Καρολίνα Πλίσκοβα με ήττα με «κάτω τα χέρια» για τη Μαρία Σάκκαρη στο Ντουμπάι.

Μία πολύ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα η Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα της  τουρνουά του Ντουμπάι η οποία σίγουρα θα προβληματίσει την ίδια και την ομάδα της.

Το νούμερο 7 της παγκόσμια κατάταξης συναντήθηκε με το νούμερο 18 μόλις στον πρώτο γύρο στο χιλιάρι τουρνουά. Η Καρολίνα Πλίσκοβα ήταν καλή και νίκησε πολύ πιο εύκολα από τι περίμενε και η ίδια με 2-0 σετ και συνολικό σκορ 6-1, 6-2.

Στο πρώτο σετ η Μαρία Σάκκαρη ήταν αγνώριστη χάνοντας σε μόλις 28 λεπτά με 6-1. Δε κατάφερε να κρατήσει ούτε μία φορά το σερβίς της στο σετ παρατείνοντας την κακή της επίδοση στο σερβίς της από τον αγώνα με την Πεγκούλα στην Ντόχα. Με την Πλίσκοβα να κερδίζει τα 3 από τα 5 μπρέικ πόιντ που είχε στη διάθεσή της η Σάκκαρη κατάφερε να βάλει το όνομά της στον πίνακα μόνο στο τρίτο γκέιμ σπάζοντας το σερβίς της αντιπάλου της για το 2-1.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ακριβώς την ίδια εικόνα με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να δείχνει σημάδια ζωής αφότου είχε ήδη γραφτεί το 4-0 και είχε δεχτεί δύο μπρέικ στο σερβίς. Η Μαρία κατάφερε τελικά να κάνει ένα καλό σέρβις γκέιμ σε εκείνο το σημείο και να κρατήσει το σερβίς της για πρώτη φορά συνολικά στον αγώνα κάνοντας το 4-1. Ωστόσο πλέον ήταν πολύ αργά για κάποια αντίδραση και θα χρειαζόταν ένα θαύμα για να γυρίσει το ματς. Τελικά οι δυο τους κράτησαν τα σερβίς τους με το δεύτερο σετ να λήγει στο 6-2.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Μαρία με πολλά και εμφανή προβλήματα στο σερβίς της. Σήμερα κατάφερε να το κρατήσει συνολικά μόλις  2 φορές και να πάρει μόλις 19 πόντους σε αυτό.

Να σημειωθεί ότι η ήττα αυτή πιθανώς να έχει και επίπτωση στη βαθμολογία της καθώς ανάλογα με τα αποτελέσματα και των άλλων παικτριών μπορεί να πέσει μέχρι το νούμερο 10 της κατάταξης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: «Σκιά» του εαυτού της η Μαρία – Αποκλείστηκε εύκολα στον πρώτο γύρο του Ντουμπάι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.