ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: «Σκληρός» αποκλεισμός στο Ιστμπουρν

Αποκλεισμό με ανατροπή γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά του Ίστμπουρν, από την Ανχελίνα Καλίνινα

Μετά από ένα ματς θρίλερ που είχαμε ανατροπή στην ανατροπή, η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 1-2 σετ 3-6, 7-5, 6-4 από την Ανχελίνα Καλίνινα, στο500άρι τουρνουά του Ίστμπουρν στην Αγγλία.

Για την Ουκρανέζα τενίστρια, Νο36 του κόσμου, αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της και πλέον στον επόμενο γύρα θα αντιμετωπίσει τη Νο16 του ταμπλό, Γιούλια Πουτίντσεβα.

Από την πλευρά της η Σάκκαρη που η οποία ανέβηκε μία θέση στην παγκόσμια κατάταξη της WTA φτάνοντας στο νούμερο 5, ολοκλήρωσε με άσχημο τρόπο την προετοιμασία της για το επικείμενο Wimbledon.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια λύγισε μετά από ένα ματς με πολλές ανατροπές που διήρησε 2 ώραρες και 10 λεπτά.  Η Μαρία, που ήταν φυσικά το φαβορί του ματς πήρε το πρώτο σετ σχετικα εύκολα (3-6) και φαινόταν ότι και η νίκη θα έρθει αναλόγως άνετα.

Δεν ήταν τελικά έτσι όμως καθώς στη συνέχεια η Καλίνινα αντέδρασε, έπαιξε το καλύτερο τένις της ζωής της και υποχρεώσε τη Σάκκαρη σε αρκετά λάθη.

Στο δεύτερο σετ παρότι επέστρεψε και ισοφάρισε στα γκέιμς σε 5-5 (κάνοντας μπρέικ στο 5-3 με το οποίο έχανε) Στο επόμενο γκέιμ όμως έχασε ξανά το σερβίς της και τελικά ηττήθηκε με 7-5.

Στο τρίτο σετ η Μαρία προηγήθηκε με 2-3 στα γκέιμς όμως στο 9ο  η Ουκρανέζα έκανε καθοριστικό break, για να προηγηθεί με 5-4 και εν τέλει να επικράτησε με 6-4 και να πάρει το ματς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: «Σκληρός» αποκλεισμός στο Ιστμπουρν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.