ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Στα προημιτελικά κερδίζοντας το Νο6 του κόσμου!

Την σπουδαιότερη νίκη της στην φετινή χρονιά, πήρε η Μαρία Σάκκαρη, που κέρδισε το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, Κίκι Μπέρτενς!

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ (7-6, 6-3), κάνοντας τεράστια ανατροπή στην διάρκεια του πρώτου σετ της αναμέτρησης. Στο πρώτο σετ αν και δέχτηκε μπρέικ νωρίς, κατάφερε να κάνει το ίδιο στο πιο κρίσιμο σημείο.

Έχανε 5-4, με την Μπέρτενς να σερβίρει, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5. Έτσι, οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου η αθλήτρια από την Ολλανδία, ήταν καταιγιστική στην αρχή. Προηγήθηκε γρήγορα με 5-1 στους πόντους, αλλά η Σάκκαρη αντέδρασε και μείωσε σε 5-4, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 6-6.

Έσωσε τρία σετ πόιντ της Μπέρτενς και τελικά της πήρε το σετ μέσα από τα χέρια, επικρατώντας με 10-8 στο τάι μπρέικ! Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη ξεκίνησε το δεύτερο σετ, όπως τελείωσε το πρώτο. Με μπρέικ επί της αντιπάλου της. Η Μπέρτενς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά η Ελληνίδα τενίστρια βρήκε αμέσως και δεύτερο μπρέικ! Και αφού κράτησε το σερβίς της στα επόμενα γκέιμς, έκανε το τρίτο μπρέικ στο σετ και με 6-3, πήρε μια τεράστια πρόκριση! Μια πρόκριση που την είχε ανάγκη, απέναντι σε μια μεγάλη αντίπαλο, μετά τα τελευταία άσχημα τουρνουά.

Η Μαρία έχει κάνει δύσκολη την ζωή στην Μπέρτενς όποτε την βρει. Με αυτή τη νίκη, η Ελληνίδα και το Νο6 στον κόσμο, είναι στο 3-3 στις νίκες. Στον επόμενο γύρο πλέον, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπουζαρνέσκου και Βοζνιάκι.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Στα προημιτελικά κερδίζοντας το Νο6 του κόσμου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.