ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Στον τελικό στο Ραμπάτ (vid)

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του χωμάτινου τουρνουά στο Ραμπάτ

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Άλισον Βαν Ούιτβανκ από το Βέλγιο με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά στο Ραμπάτ.

Σπουδαία επιτυχία για την Μαρία Σάκκαρη, που έφθασε πανάξια στον τελικό στο τουρνουά Grand Prix SAR La Princesse Lalla Meryem στην πόλη του Μαρόκου.

Η 24άχρονη παίκτρια  επικράτησε με 6-4, 6-4 της Άλισον Βαν Ούιτβανκ από το Βέλγιο (Νο8 του ταμπλό), μετά από «μάχη» που διήρκησε περίπου  90 λεπτά.

Η Σάκκαρη προκρίνεται γα πρώτη φορά σε τελικό σε χωμάτινη επιφάνεια και στο δεύτερο συνολικά στο WTA Tour, μετά την περσινή της παρουσία στο Σαν Χοσέ στην Καλιφόρνια.

Στο Ραμπάτ η Σάκκαρη θα διεκδικήσει τον τίτλο την Κυριακή (5/5, 13:00) απέναντι στην Τζοάνα Κόντα, καθώς η Βρετανίδα νωρίτερα νίκησε την Άιλα Τομιάνοβιτς από την Κροατία με 6-2, 7-6(7).

Στη μοναδική μέχρι τώρα συνάντησή τους, η Κόντα είχε νικήσει την Σάκκαρη στον 1ο γύρο του Wimbledon το 2017.

Η Βελγίδα αιφνιδίασε στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 3-1, όμως η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 3-3.

Με δύο μπρέικ το σκορ πήγε στο 4-4, εκεί η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς για το 5-4 και με νέο μπρέικ, πήρε το 1ο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη ήταν κυρίαρχη, έφθασε μέχρι το 5-2, αλλά η αντίπαλός της δεν τα παράτησε, μείωσε σε 5-4, όμως νέο μπρέικ από τη Σάκκαρη τελείωσε τον αγώνα με 6-4 και 2-0 σετ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Στον τελικό στο Ραμπάτ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.