ΤΕΝΙΣ

Σαρωτικός ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Στα ημιτελικά του Αστάνα Open μετά τη νίκη επί του Χουρκάζ

Ξεπέρασε και το εμπόδιο του Χουρκάζ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση στον προημιτελικό.

Ένα βήμα πριν τον τελικό του Αστάνα Open βρίσκεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ από τον Πολωνό Ούμπερτ Χουρκάζ στον προημιτελικό.

Ο Έλληνας τενίστας νο.6 στον κόσμο δεν έχει χάσει ακόμη σετ στο τουρνουά του Καζακστάν στο οποίο αύριο θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει μία θέση στον μεγάλο τελικό κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο Χουρκάζ, νο.10 του κόσμου αυτή τη στιγμή, κατάφερε να δυσκολέψει τον Τσιτσιπά στο πρώτο σετ. Οι δύο τενίστες κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους μέχρι το 6-6 παρά τις 8 ευκαιρίες που είχε ο Στέφανος για μπρεηκ έναντι καμία του Πολωνού.

Το σετ, το οποίο είχε διάρκεια πάνω από μία ώρα, οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του παρότι χρειάστηκε να φτάσει τους 10 πόντους για να το κάνει.

Το δεύτερο σετ συνεχίστηκε με τους δύο τενίστες να συνεχίζουν να κυριαρχούν στο σερβίς τους και κανέναν από τους δύο να μη μπορεί να αντιδράσει στον αντίπαλό του.

Τελικά ο Έλληνας τενίστας έκανε το μπρέικ στο 4-3 για να σερβίρει για το ματς στο 5-3 κατακτώντας το δεύτερο σετ σε μόλις 35 λεπτά.

Συνολικά, σε όλη τη διάρκειά του παιχνιδιού ο Έλληνας τενίστας δε δέχτηκε κανένα μπρέικ πόιντ στο σερβίς του και έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση.

Αν καταφέρει να περάσει στον τελικό εκεί πιθανοί αντίπαλοί του θα είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς ή ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κοιμάται με τη ρακέτα του Φέντερερ!

Θέμα χρόνου να κερδίσει θέση βασικού από τον Τζολακη ο Πασχαλάκης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαρωτικός ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Στα ημιτελικά του Αστάνα Open μετά τη νίκη επί του Χουρκάζ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.