ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δυναμική πρεμιέρα στο Australian Open – «Αέρας» στον δεύτερο γύρο

Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς κερδίζοντας τον Κουεντίν Χαλίς με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά και τη νίκη της Μαρίας Σάκκαρη τα ξημερώματα, έγραψε το 2/2 για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του Australian Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε με το καλημέρα ότι είναι πολύ δυνατός για άλλη μία χρονιά. Ο Στέφανος αντιμετώπισε για πρώτη φορά στην καριέρα του τον Γάλλο Κουεντίν Χαλίς ο οποίος έχει σημειώσει το career high του πριν λίγες μέρες φτάνοντας πρώτη φορά στο νο.61 της ATP.

Αν και τα δύο πρώτα σετ έδειχναν πως το νο.4 στον κόσμο θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, στο τρίτο σετ ο Χάλις ανέβασε το επίπεδο του έχοντας μάλιστα και σετ πόιντ. Εν τέλει όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του κερδίζοντας με 6-3, 6-4, 7-6(6).

Ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ δυναμικά στο πρώτο σετ το οποίο και κατέκτησε παίζοντας μόλις 27 λεπτά. Ένα μπρέικ στο 2-1 του σετ ήταν αρκετό για να πάρει γρήγορα το προβάδισμα ο Έλληνας τενίστας ο οποίος σερβίροντας καλά έφτασε εύκολα στο 6-3.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εξέλιξη με τον Στέφανο να μοιάζει ακόμη πιο ανεβασμένος. Στο πέμπτο γκέιμ του σετ ο Στέφανος έσπασε εύκολα το σερβίς του αντιπάλου του. Στη συνέχεια αν και είχε την ευκαιρία να κάνει νέο μπρέικ στο 4-2 δε τα κατάφερε κατακτώντας όμως εύκολα και το δεύτερο σετ με 6-4.

Το τρίτο σετ ωστόσο ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Αν και ο Στέφανος έσπασε το σερβίς του Χάλις στο πρώτο μόλις γκέιμ, ο Γάλλος έδειξε ότι είναι μαχητής κάνοντας δύο μπρέικ στη σειρά και παίρνοντας το προβάδισμα με 2-4. Ο Τσιτσιπάς απάντησε άμεσα με νέο δικό του μπρέικ για το 3-4. Λίγο αργότερα ο Χαλίς είχε μοναδική ευκαιρία να στείλει τον αγώνα σε 4 σετ όμως ο έμπειρος Τσιτσιπάς έσβησε το σετ πόιντ του Γάλλου με το σετ να οδηγείται σε τάι μπρέικ.

Εκεί και πάλι ο Χαλίς πήρε νέο προβάδισμα με 0-3 και 1-4 όμως ο Στέφανος έδειξε χαρακτήρα γυρνώντας το μομέντουμ και κατακτώντας τελικά το τάι μπρέικ με σκορ 8-6 και το σετ με 7-6.

Ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου θα βγει μετά από το ματς του qualifier Yannick Hanfmann και του Αυστραλού κάτοχου wild card Rinky Hijikata.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έρχεται στη χώρα μας για το Davis Cup – Πως μπορείτε να τον δείτε από κοντά

Το Αυστραλιανό Όπεν με μακροχρόνια και ειδικά στοιχήματα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στέφανος Τσιτσιπάς: Δυναμική πρεμιέρα στο Australian Open – «Αέρας» στον δεύτερο γύρο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.