ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Πέταξε εκτός τον Μεντβέντεφ και «φουλάρει» για ημιτελικά – Αυτός είναι ο μεγάλος του αντίπαλος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με μεγάλη εμφάνιση έκανε ακόμα ένα βήμα για τα ημιτελικά του ATP Finals.

Με μία μεγάλη εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέταξε εκτός ATP Finals τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και βρίσκεται μία μόλις νίκη μακριά από τα ημιτελικά του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας δεν είχε καθόλου εύκολο έργο κόντρα στον περσινό πρωταθλητή του US Open νικώντας με 6-3, 6-7(11), 7-6(1) και έχει μπροστά του έναν «τελικό» με τον Αντρέι Ρούμπλεφ (18/11, 22.00).

Ο Ρώσος τενίστας βρίσκεται στο no. 7 της παγκόσμιας κατάταξης και χθες (16/11) γνώρισε την ήττα από τον Τζόκοβιτς που ήταν και ο πρώτος που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο καθώς είδε τον Μεντβέντεφ να σημειώνει πρώτος μπρέικ στο καθοριστικό σετ και να παίρνει τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4. Ωστόσο απέδειξε πως έχει τεράστια ψυχικά αποθέματα, έκανε την ανατροπή και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Με 47 winners έναντι 34 του αντιπάλου του, ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Στέφανος, που έκανε και λιγότερα αβίαστα λάθη από τον Μεντβέντεφ (25 έναντι 28). Στο σερβίς του, μέτρησε 78/103 κερδισμένους πόντους, με τον ηττημένο να μετράει 73/101 στον αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 21 λεπτά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στέφανος Τσιτσιπάς: Πέταξε εκτός τον Μεντβέντεφ και «φουλάρει» για ημιτελικά – Αυτός είναι ο μεγάλος του αντίπαλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.