ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς: «Στα σχοινιά» και ο Ντε Μινόρ – Μεγάλη πρόκριση στους «8» του Indian Wells!

Σούπερ Τσιτσιπάς και νέα θριαμβευτική πρόκριση στα προημιτελικά του Indian Wells.

Φοβερός και τρομερός ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νίκησε με ανατροπή τον Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο27 του πλανήτη) με 2-1 (6-7 (3), 7-6 (3), 6-2) μετά από 2 ώρες και 44 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στους «8» του του Indian Wells!

Το Νο3 του κόσμου παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 σετ κατάφερε να βγάλει για άλλη μία φορά στην επιφάνεια τον ατσάλινο χαρακτήρα του και όπως έκανε με τον Φάμπιο Φονίνι στον προηγούμενο γύρο γύρισε… τούμπα το ματς.

Στα προημιτελικά του τουρνουά ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει το Νο36 του κόσμου, Νικολόζ Μπασιλασβίλι.

Σε ένα εξαντλητικό ματς, που πλησίασε τις τρεις ώρες, ο Τσιτσιπάς πήρε το καθοριστικό δεύτερο σετ, ισοφάρισε, άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα και στο τρίτο έκανε… πάρτι, «αρπάζοντας» τη νίκη.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ αλλά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Έλληνας τενίστας κυριάρχησε, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο και με το άνετο 6-2 πανηγύρισε την πρόκριση.

Αυτή τη στιγμή, με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ εκτός ταμπλό λόγω… Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει σημαντικές πιθανότητες κατάκτησης του τουρνουά!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στέφανος Τσιτσιπάς: «Στα σχοινιά» και ο Ντε Μινόρ – Μεγάλη πρόκριση στους «8» του Indian Wells!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.