ΤΕΝΙΣ

Τα μπρέικ πλήγωσαν την Σάκκαρη

Εκτός συνέχειας στο Ρολάν Γκαρός η Σάκκαρη, έχασε 2-1 σετ από την Κασάτκινα

Γρήγορα θα θέλει να ξεχάσει το παιχνίδι με την Ντάρια Κασάτκινα η Μαρία Σάκκαρη, η οποία έχασε με 2-1 (1-6, 6-1, 3-6) σετ και ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Ρολάν Γκαρός στον τρίτο γύρο.

Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικές εικόνες για την Ελληνίδα τενίστρια. Στο πρώτο σετ η Κασάτκινα ήταν απόλυτη κυρίαρχος και με δύο μπρέικ γρήγορα, πήρε το σετ με 6-1, ενώ ακριβώς το ίδιο συνέβη με την Σάκκαρη στο δεύτερο, όπου έκανε δύο μπρέικ και με το ίδιο σκορ (6-1) ισοφάρισε τον αγώνα στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Ρωσίδα προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Σάκκαρη «απάντησε» στο μπρέικ της αντιπάλου της και ισοφάρισε στη συνέχεια σε 2-2. Και εκεί που περίμενε κανείς ότι η Σάκκαρη θα ισορροπήσει το ματς, ήρθε νέο μπρέικ της αντιπάλου της που πήγε το σετ στο 4-2. Η Κασάτκινα έκανε και τρίτο (!) μπρέικ στο σετ και έφτασε στο 5-2, σερβίροντας για το ματς όπου θα εξασφάλισε την νίκη, αλλά η Σάκκαρη απάντησε με νέο μπρέικ με την σειρά της!

Σέρβιρε για να κρατηθεί στο ματς, αλλά ούτε εκεί τα κατάφερε, καθώς η Κασάτκινα έσπασε για τέταρτη φορά στο σετ (!) το σερβίς της νεαρής πρωταθλήτριας και άφησε την άφησε εκτός συνέχειας. Η Σάκκαρη έκανε πάρα πολλά αβίαστα λάθη στο παιχνίδι (33) και αυτό ήταν ουσιαστικά που της στοίχησε.

Πλέον, το απόγευμα θα αγωνιστεί στο διπλό με συμπαίκτρια την Πέτρα Μάρτιτς, όπου θα αντιμετωπίσουν τις Μπέγκου και Γουάνγκ από την Ρουμανία και την Κίνα αντίστοιχα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τα μπρέικ πλήγωσαν την Σάκκαρη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.