ΤΕΝΙΣ

Τένις: Ο Κύργιος νίκησε τον Ναδάλ!

Ο Νικ Κύργιος επικράτησε του Ναδάλ με 2-1 στο τουρνουά του Ακαπούλκο

Ο Νικ Κύργιος έκανε τη μεγάλη έκπληξη και επικράτησε του Ραφαέλ Ναδάλ με 2-1 και προκρίθηκε έτσι στα προημιτελικά του τουρνουά στο Ακαπούλκο, Abierto Mexicano.

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, ο οποίος διαθέτει αναμφισβήτητα πολύ πλούσιο ταλέντο, αλλά και ιδιαίτερο έκρυθμο και εκρηκτικό χαρακτήρα, κατάφερε να νικήσει για τρίτη φορά στη καριέρα του και σε σύνολο έξι αγώνων, τον μεγάλο Ισπανό τενίστα.

Η αναμέτρηση διήρκησε τρεις ώρες και τρία λεπτά και εν τέλει ο Κύργιος επικράτησε με 2-1, ενώ τα σετ πήγαν 3-6, 7-6 (2) και 7-6 (6)!

Στον επόμενο γύρο, δηλαδή στα προημιτελικά του τουρνουά, θα αντιμετωπίσει τον Ελβετό, Στάνισλας Βαβρίνκα.

Να πούμε ότι αυτή ήταν μόλις η 2η ήττα του Ναδάλ σε 17 αγώνες στο τουρνουά του Ακαπούλκο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τένις: Ο Κύργιος νίκησε τον Ναδάλ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.