ΤΕΝΙΣ

Τρελαίνει κόσμο ο Τσιτσιπάς! (vid)

Ο 20χρονος τενίστας νίκησε 2-1 τον Ζβέρεφ, αν και βρέθηκε να χάνει 5-3 στο δεύτερο σετ, αλλά έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Rogers Cup στο Τορόντο!

Η τρελή πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Rogers Cup συνεχίζεται, αφού απέκλεισε και τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ με ανατροπή και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Ο Έλληνα τενίστας, ο οποίος πριν από δύο μέρες έκλεισε τα 20α του γενέθλια και επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς, έκανε ακόμη μία απίστευτη εμφάνιση, αυτή τη φορά κόντρα στον Γερμανό τενίστα. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ και 5-3, αλλά πήρε μία απίστευτη νίκη, αφού ισοφάρισε σε 1-1 με 7-6 (11) και νίκησε 6-4 στο τελευταίο σετ.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Ο Τσιτσιπάς είχε πρόβλημα στο σερβίς, έκανε αρκετά λάθη και έδωσε το δικαίωμα στον Γερμανό τενίστα να προηγηθεί με 1-0, επικρατώντας με 6-3 στο πρώτο σετ.

Η συνέχεια άνηκε επίσης στον Ζβέρεφ, που έφτασε στο 5-3 και μία ανάσα από τη νίκη. Κάπου εκεί όμως ο Έλληνας τενίστας αντέδρασε, οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ και νίκησε με 13-11!

Στο τρίτο σετ ο Γερμανός προσπάθησε να επανέλθει, αλλά ο Τσιτσιπάς έδειχνε και ήταν ασταμάτητος και πήρε τη νίκη με 6-4 και 2-1 σετ. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Άντερσον που νίκη 2-0 τον Ντιμίτροφ!

Τζόκοβιτς σε Τσιτσιπά: «You deserve it file mou»! (pic)

Ο Τσιτσιπάς «κατάπιε» τον Τζόκοβιτς (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τρελαίνει κόσμο ο Τσιτσιπάς! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.