ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Εύκολη επικράτηση επί του Μίκαελ Ίμερ και πρόκριση στον 2ο γύρο του Australian Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Μίκαελ Ίμερ και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε σχετικά εύκολα τον μαχητικό Σουηδό, Μίκαελ Ίμερ (Mikael Ymer) με 3-0 σετ (6-2, 6-4, 6,3) περνώντας έτσι στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

Τον 23χρονο Σουηδό νο.86 της Παγκόσμιας Κατάταξης, Μίκαελ Ίμερ κλήθηκε να αντιμετωπίσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον 1ο γύρο του Australian Open.

Ο Στέφανος έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και να έχει αφήσει πίσω τον τραυματισμό με τον οποίο ολοκλήρωσε την περσινή χρονιά και τον ανάγκασε να περάσει την πόρτα του χειρουργείου.

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός και το κατέκτησε σε 34 μόλις λεπτά κάνοντας από 1 μπρέηκ στο 4ο και στο 6ο γκέημ του παιχνιδιού κερδίζοντας το σετ με 6-2.

Στο 2ο σετ ο Σουηδός αντιστάθηκε και παρακολουθήσαμε ωραίο αγώνα με πολλά συνεχόμενα μπρεηκ. Την αρχή στον χορό των μπρέηκ έκανε ο Στέφανος γράφοντας το 2-1 για να σπάσει ο Σουηδός αμέσως το σερβίς του κάνοντας το 2-2.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με 3-2 και νέο μπρέηκ ωστόσο και πάλι ο Ίμερ έσπασε το σερβίς του ισοφαρίζοντας σε 3-3. Εν τέλει ο Στέφανος πήρε τους κρίσιμους πόντους της συνέχειας κάνοντας μπρεηκ στο 9ο γκεημ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 6-4.

Το 3ο και τελευταίο σετ αποδείχτηκε τυπική διαδικασία καθώς ο Τσιτσιπάς πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ στο 3ο γκέημ και προηγήθηκε με 1-3. Το προβάδισμα το κράτησε μέχρι το τέλος του σετ κατακτώντας το με 6-3.

Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος βρίσκεται στο νο.4 του ταμπλο του πρώτου Grand Slam της χρονιάς, θα έιναι ο Αργεντίνος Σεμπάστιαν Μπάεζ. Ο Μπάεζ βρίσκεται στο νο.95 της κατάταξης της ATP και κέρδισε τον Ράμος Βινόλα στα 5 σετ στον πρώτο γύρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Εύκολη επικράτηση επί του Μίκαελ Ίμερ και πρόκριση στον 2ο γύρο του Australian Open», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.