ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Άρχισε πάλι τα δικά του ο Ζβέρεφ, γκρίνια για τη διακοπή του Στέφανου

Μπορεί στο τέλος Στέφανος Τσιτσιπάς και Αλεξάντερ Ζβέρεφ να μόνιασαν, όμως ένα περιστατικό κατά τη διάρκεια του ματς «τάραξε» την ηρεμία.

Ζβέρεφ και Τσιτσιπάς δώσανε μεγάλο αγώνα με τον πρώτο να δημιουργεί θέμα από το πουθενά και να αποσυντονίζει τον Έλληνα τενίστα.

Στο ημιτελικό του Cincinnati Open σημειώθηκε απίστευτο περιστατικό με τον Ζβέρεφ να διαμαρτύρεται έντονα στον διαιτητή πως ο Στέφανος έστελνε δήθεν μηνύματα στον πατέρα του μέσω κινητού την ώρα που βρισκόταν στα αποδυτήρια πριν την έναρξη του δεύτερου σετ με αποτέλεσμα την 8λεπτη καθυστέρηση!

Γνωστός άλλωστε ο Γερμανός για την κόντρα του με τον Τσιτσιπά δημιούργησε πρόβλημα από το πουθενά.

Αναλυτικότερα όταν ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ 6-4, πήγε σε toilet break στο οποίο έκανε οκτώ λεπτά έως ότου επιστρέψει από τα αποδυτήρια.

Μάλιστα ο Έλληνας τενίστας είχε πάρει μαζί και τα πράγματά του, γεγονός που έκανε τον Γερμανό αντίπαλό του να διαμαρτυρηθεί έντονα στον διαιτητή.

«Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτοί είναι οι κανόνες», απάντησε σωστά ο διαιτητής στον “γκρινιάρη” Ζβέρεφ που όμως αποσυντόνισε έτσι τον Έλληνα πρωταθλητή και πήρε στο τέλος τη νίκη στις λεπτομέρειες παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Τσιτσιπά.

Πάντως μετά τη νίκη του Ζβέρεφ επί του Τσιτσιπά, οι δύο τενίστες είχαν θερμό εναγκαλισμό, χαμογελώντας και δίνοντας τα χέρια.