ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Για… πρωινό τον Έβανς και ξανά τελικό στο Ντουμπάι! (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε και τον Ντάνιελ Έβανς με 2-0 σετ (6-2, 6-3) και πανηγύρισε την πρόκρισή του στον μεγάλο τελικό του Dubai Duty Free Tennis Championships για δεύτερη διαδοχική χρονιά… Σε 81′ λεπτά «καθάρισε» τον Νο37 τενίστα της παγκόσμιας κατάταξης ο Έλληνας πρωταθλητής και είναι έτοιμος για μία ακόμη σπουδαία πρόκληση. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τέλος εποχής...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε και τον Ντάνιελ Έβανς με 2-0 σετ (6-2, 6-3) και πανηγύρισε την πρόκρισή του στον μεγάλο τελικό του Dubai Duty Free Tennis Championships για δεύτερη διαδοχική χρονιά…

Σε 81′ λεπτά «καθάρισε» τον Νο37 τενίστα της παγκόσμιας κατάταξης ο Έλληνας πρωταθλητής και είναι έτοιμος για μία ακόμη σπουδαία πρόκληση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τέλος εποχής για τη Μαρία Σαράποβα, αποσύρεται σε ηλικία 32 ετών!

Συνολικά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε μόλις πέντε γκέιμς από τον Βρετανό αντίπαλό του, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του και το γεγονός πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Με δύο μπρέικ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ και παρότι έχασε τέσσερις ευκαιρίες για μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο δεύτερο γκέιμ του Βρετανού (1-3).

Με το τέταρτο συνολικά μπρέικ του στο σερβίς του Έβανς στο 5-3 έκλεισε το ματς και το ραντεβού με νέα λαμπρή σελίδα στην καριέρα του.

Στον τελικό περιμένει, πλέον, τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Γκαέλ Μονφίς.

Αυτήν ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη στο Tour για τον 21χρονο Έλληνα, που έχει κερδίσει τα 16 από τα 17 τελευταία σετ που έχει παίξει.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 29/2 και ο Τσιτσιπάς θέλει να πανηγυρίσει τον πρώτο ATP 500 τίτλο της καριέρας του!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Για… πρωινό τον Έβανς και ξανά τελικό στο Ντουμπάι! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.