ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Για την κούπα στο Εστορίλ (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στο Εστορίλ της Πορτογαλίας

Λίγα λεπτά μετά τον θρίαμβο για τη Μαρία Σάκκαρη στο Ραμπάτ, ήρθε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να εξασφαλίσει την παρουσία του στον τελικό του Οπεν στο Εστορίλ της Πορτογαλίας,

Ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ για να νικήσει τον Βέλγο, Νταβίντι Γκοφάν με 3-6, 6-4, 6-4 και να εξασφαλίσει την παρουσία του στον τελικό του τουρνουά.

Για τον είκοσι ενός ετών Ελληνα τενίστα θα είναι ο δεύτερος τελικός της καριέρας του σε χωμάτινη επιφάνεια, καθώς τέτοια εποχή πέρυσι ήταν φιναλίστ στη Βαρκελώνη απέναντι στον Ράφαελ Ναδάλ.

Παράλληλα, ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 6ο τελικό της καριέρας τους στο ATP Tour και θα παίξει για τον 3ο τίτλο στην καριέρα του μετά τις νίκες τους στη Στοκχόλμη το 2018 και στη Μασσαλία φέτος.

Ο Γκοφάν πετυχαίνοντας break στο 5ο και στο 9ο γκέιμ κατέκτησε με 6-3 το πρώτο σετ.

Επτά break βγήκαν στο 2ο σετ, με τον Τσιτσιπά να έχει τα τέσσερα από αυτά, και να προηγείται 4-1 και 5-2.

Ο Βέλγος μείωσε σε 5-4, όμως ο Τσιτσιπάς με τέσσερις σερί πόντους, πήρε το 10ο γκέιμ και το σετ με 6-4.

Στο 3ο σετ ο Γκοφάν προηγήθηκε με 4-3, αλλά ο Τσιτσιπάς σε εκείνο το σημείο βρήκε ένα ακόμα break, το μοναδικό στο σετ, για το 5-4 και κρατώντας το σερβίς έφθασε στο 6-4 και στη νίκη, έπειτα από αγώνα δύο ωρών και 18 λεπτών.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Για την κούπα στο Εστορίλ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.