ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Ήττα από τον Σβάρτσμαν – Οριστικά εκτός ATP Cup η Ελλάδα

Αποκλεισμός για την Ελλάδα από το ATP Cup. Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Σβάρτσμαν.

Την ήττα με 2-1 σετ (6-7, 6-3, 6-3) γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν στο ATP Cup με αποτέλεσμα η Ελλάδα να αποκλειστεί από τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ ο Έλληνας τενίστας πάλεψε σκληρά μέχρι το τάι μπρέικ και στο τέλος δικαιώθηκε. Μετά από μεγάλη μάχη με τον Αργεντινό, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε στα σετ με 1-0 (7-6(5)).

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Σβάρτσμαν αντεπιτέθηκε, έκανε το μπρέικ και ισοφάρισε με σχετική άνεση και σκορ 6-3.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα, ο Σβάρτσμαν έκανε μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ και διατηρούσε στο μεγαλύτερο κομμάτι του τα ηνία. Με το σκορ στο 3-5 ο Τσιτσιπάς έσβησε τρία ματς πόιντ, όμως στο τέταρτο δεν άντεξε και ο αντίπαλός του έκλεισε το ματς.

Μετά από δύο ώρες και 43 λεπτά, ο αγώνας ολοκληρώθηκε, με τον Έλληνα πρωταθλητή και Νο4 του κόσμου να δείχνει ανέτοιμος ακόμη μετά τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του στον αγκώνα και την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε το προηγούμενο διάστημα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Ήττα από τον Σβάρτσμαν – Οριστικά εκτός ATP Cup η Ελλάδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.