ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Ήττα και αποκλεισμός κόντρα στον Κύργιο (vids)

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Νικ Κύργιο ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Citi Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που ηττήθηκε στους «4» του τουρνουά από τον Νικ Κύργιο.

Ο «εμφύλιος» ανάμεσα στους δύο τενίστες, ήταν εξαιρετικός με πολλές συγκινήσεις και αστείες στιγμές, ωστόσο ο Ελληνοαυστραλός, πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-7).

Ο 21χρονος αθλητής, δεν άρχισε τον αγώνα ιδανικά, με αποτέλεσμα να χάσει το πρώτο σετ με 6-4 και να πρέπει να ανέβει ένα… βουνό.

Δεν σταμάτησε να ελπίζει όμως και στη συνέχεια έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 και στο δεύτερο.

Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε, γύρισε το σετ στο 5-2 και κατάφερε τελικώς να το κατακτήσει με 6-3 φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσια.

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικά υψηλής ποιότητας, με τους δύο τενίστες να μην τα παρατούν και να μας δείχνουν το κορυφαίο τους επίπεδο.

Ο Κύργιος πήρε το προβάδισμα αρχικά με 5-1, ωστόσο ο «Στεφ» ξανά με μία μεγάλη αντεπίθεση, ισοφάρισε σε 5-5 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 6-5, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει… κεφάλι στο σκορ.

Τελικώς ο Ελληνοαυστραλός ήταν πιο τυχερός και ψύχραιμος, με αποτέλεσμα να νικήσει με 7-6 και να πάρει τον αγώνα.

Πλέον ο Νικ θα πρέπει να περιμένει να δει τον αντίπαλο του στον τελικό, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Μεντβέντεφ – Γκοζόφσκι.

Πάντως υπήρξε και μία πολύ αστεία στιγμή, όταν τα παπούτσια του Στέφανου είχαν θέμα, με τον Κύργιο να του φέρνει ένα άλλο ζευγάρι, από τον πατέρα του, που ήταν στις εξέδρες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Ήττα και αποκλεισμός κόντρα στον Κύργιο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.