ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Ήττα στον τελικό του διπλού στο Μαϊάμι (vids)

O Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Γουέσλι Κούλχοφ  έχασαν στις λεπτομέρειες 2-0 σετ από τα αδέλφια Μπράιν

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μαζί με τον Ολλανδό, Γουέσλι Κούλχοφ έδωσαν τα πάντα, αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στους δίδυμους Μπομπ και Μάικ Μπράιαν γνωρίζοντας την ήττα με 7-5, 7-6(8) στον τελικό του διπλού ανδρών στο Miami Open.

Οι νέοι (Τσιτσιπάς/Κούλχοφ) έπαιξαν στα ίσα το κορυφαίο ζευγάρι όλων των εποχών στο διπλό, όμως έχασαν τον τίτλο στις λεπτομέρειες.

Τα αδέλφια Μπράιαν στις 28 Απρίλη θα γιορτάσουν το 41ο έτος της ηλικίας τους, όμως παραμένουν σταθερά στην κορυφή.

Κατέκτησαν για έκτη φορά τον τίτλο του διπλού στο Miami Open, ενώ μετρούν 122 τίτλους στο διπλό, έχουν να επιδείξουν 38 τίτλους σε Masters, όπως και το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο Λονδίνο το 2012.

Όπως και να ’χει οι Τσιτσιπάς και Κούλχοφ πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό τουρνουά φθάνοντας στον πρώτο τους τελικό στο διπλό στο ATP Tour.

Κι αν εκμεταλλεύονταν τις ευκαιρίες που είχαν, μπορούσαν να έχουν κατακτήσει τον τίτλο.

Ειδικά στο 2ο σετ όταν είχαν τέσσερις ευκαιρίες για μπρέικ στο 6ο γκέιμ, όμως οι Μπράιαν τα έσωσαν, ισοφαρίζοντας 3-3.

Στο 11ο γκέιμ οι Τσιτσιπάς και Κούλχοφ, έσβησαν δύο μπρέικ, κράτησαν το σερβίς τους για το 6-5, με τους Αμερικανούς να ισοφαρίζουν σε 6-6.

Το σετ πήγε στο τάι μπρέικ, όπου οι Τσιτσιπάς/Κούλχοφ έχασαν τέσσερις πόντους να πάρουν το σετ, στο 6-3 και 7-6, με τους έμπειρους Μπράιαν να ανατρέπουν την κατάσταση, φθάνοντας στο 10-8 και μαζί στη νίκη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Ήττα στον τελικό του διπλού στο Μαϊάμι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.