ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: «Καθάρισε» τον Τόμπσον και αντιμετωπίζει τον Κύργιο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε στον 3ο γύρο του Wimbledon νικώντας με 3-0 σετ τον Τζόρνταν Τόμπσον. Επόμενος αντίπαλός του ο Νικ Κύργιος.

Να περάσει ο επόμενος! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Αυστραλού (Νο.76) Τζόρνταν Τόμπσον με σχετική ευκολία. Νίκησε με 3-0 σετ (6-2, 6-3, 7-5) και έτσι πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Wimbledon.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Συνολικά έχασε μόνο εννιά πόντους στο σερβίς του. Σημείωσε 24 άσους και στην επόμενη φάση αντιμέτωπος θα είναι ο Νικ Κύργιος. Μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι ο τελευταίος. Διέλυσε τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς με 6-2, 6-3, 6-1 σε 85 λεπτά!

Από νωρίς μπήκε αποφασισμένος ο Τσιτσιπάς. Δεν άφησε τον Τόμπσον να του κάνει μπρέικ. Αντιθέτως, εκείνος έκανε δύο και έτσι έγινε το 1-0 με το εμφατικό 6-2 γκέιμ. Κάπου εκεί χαλάρωσε. Έβγαλε αντίδραση και ο Τόμπσον και έφτασε να προηγηθεί με 1-3. Ωστόσο, η απάντηση του Στέφανου ήταν εντυπωσιακή. Με πέντε γκέιμ στη σειρά έκανε το 6-3, πήρε το δεύτερο σετ και έφτασε μία ανάσα από την πρόκριση.

Το τρίτο σετ ήταν πιο κλειστό. Εκεί ο Τσιτσιπάς ζορίστηκε αρκετά. Ο καθένας προσπαθούσε να προστατεύσει το σερβίς του. Ο Στέφανος προηγήθηκε με 4-3 και 5-4. Ο Αυστραλός διαρκώς ισοφάριζε, ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-5 με lover service game και στη συνέχεια να παίρνει το ματς με μπρέικ.

Μετά το τέλος του αγώνα χαρακτήρισε «πρόκληση για μένα το Wimbledon. Υποστήριξε πως ο κόσμος του έδωσε ώθηση και για τον Κύργιο προσέθεσε ότι «δεν υπάρχει κάποιος να μην ξέρει τον Νικ. Έχουμε ξαναπαίξει, έχουμε δώσει μεγάλες μάχες και τον σέβομαι».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: «Καθάρισε» τον Τόμπσον και αντιμετωπίζει τον Κύργιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.