ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς – Κραΐνοβιτς: 2-0 σετ και διακοπή! (vids)

Τσιτσιπάς: Η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς, μετά από 2 ώρες και 18 λεπτά, διεκόπη, λόγω σκότους!

Τσιτσιπάς: Η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς, μετά από 2 ώρες και 18 λεπτά, διεκόπη, λόγω σκότους, για τον τρίτο γύρο του Roland Garros!

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-0 στα σετ (7-5, 6-3) και στο τρίτο βρέθηκε να χάνει με 5-2 γκέιμ.

Σε εκείνο το σημείο ο Έλληνας πρωταθλητής φάνηκε να αλλάζει την τακτική του, με τον Σέρβο να μην έχει απάντηση.

Και ενώ η συζήτηση για τη διακοπή του αγώνα είχε ξεκινήσει, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να γυρίσει το σετ και να ισοφαρίσει σε 5-5.

Με την αναμέτρηση να συνεχίζεται το Σάββατο (1/7), μετά τις 12 το μεσημέρι.

To ίδιο θα συμβεί και με την αναμέτρηση που θα προκύψει ο αντίπαλος του νικητή από το ζευγάρι του Τσιτσιπά με τον Κραΐνοβιτς. Με τον Στάνισλας Βαβρίνκα να προηγείται 2-0 σετ του Ντιμιτρόφ.

Ο Τσιτσιπάς άρχισε τον αγώνα με love γκέιμ, όμως δέχθηκε μπρέικ στο 3ο γκέιμ, με τον Κραΐνοβιτς να ξεφεύγει με 3-1.

Όμως ο Ελληνας τενίστας, παρά τα 17 συνολικά αβίαστα λάθη στο πρώτο σετ, ισορρόπησε την κατάσταση. Με το πρώτο δικό του γκέιμ στο παιχνίδι, στο 8ο γκέιμ, ισοφάρισε 4-4 και διατηρώντας το σερβίς του προσπέρασε 5-4.

Με το δεύτερο μπρέικ σε ισάριθμες ευκαιρίες, ο Τσιτσιπάς απέφυγε το τάι μπρέικ, κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-5 σε 46 λεπτά. Κυριαρχικός και 2-0.

Ο Έλληνας τενίστας μπήκε πιο αποφασιστικά στο 2ο σετ. Με 13 winners, ένα μόνο αβίαστο λάθος και ένα μπρέικ, προηγήθηκε 4-1, όταν στο ίδιο διάστημα ο αντίπαλός του είχε μόλις έναν winner στο ενεργητικό του.

Δεν έδωσε δικαιώματα στον Σέρβο, διατηρώντας τον έλεγχο, έφθασε στο 5-3 και με το δεύτερη ευκαιρία στο σερβίς του, τελείωσε το σετ με 6-3, σε 36 λεπτά.

Σε αυτό το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Τσιτσιπάς είχε 17 winners, τέσσερα αβίαστα λάθη, με τον Σέρβο να είναι σε ρόλο κομπάρσου (πέντε winners).

Ο Τσιτσιπάς με το το 4ο μπρέικ στον αγώνα,  προηγήθηκε 2-1 στο 3ο σετ, όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Κραΐνοβιτς με δύο διαδοχικά μπρέικ προσπέρασε 4-2, πήγε στο 5-2, στο 8ο γκέιμ ο Σέρβος έχασε δύο πόντους για το σετ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς – Κραΐνοβιτς: 2-0 σετ και διακοπή! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.