ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: «Λύγισε» από τον Τζόκοβιτς στη Μαδρίτη (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Όπεν της Μαδρίτης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε τα πάντα, αλλά ο Νόβακ Τζόκοβιτς αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.  Ο Σέρβος νίκησε τον Ελληνα τενίστα με 6-3, 6-4 κατακτώντας δίκαια τον τίτλο στο Όπεν της Μαδρίτης.

Ο Τσιτσιπάς μετά τον χθεσινό θρίαμβο απέναντι στον Ράφαελ Ναδάλ, βρέθηκε σήμερα (12/5) μπροστά σε μια ακόμα μεγάλη πρόκληση, να νικήσει το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και να φθάσει στον πρώτο τίτλο του σε Masters.

Όμως, ο Τζόκοβιτς ήταν κυρίαρχος στα κρίσιμα σημεία του τελικού και κατέκτησε πανάξια τον 74ο τίτλο της καριέρας του.

Παράλληλα, ο Σέρβος έφθασε στα 33 Masters 1000, όσα έχει και ο Ναδάλ.

Η φρεσκάδα έλειπε από τον Στέφανο Τσιτσιπά, ίσως και από τα δύο γεμάτα ενέργεια παιχνίδια με τον Αλεκσάντερ Ζβέρεφ στον προημιτελικό και τον «ταύρο» Ράφα Ναδάλ στον ημιτελικό, που ολοκληρώθηκε λίγο μετά τα μεσάνυχτα.

Ο «Νόλε» βρίσκοντας μπρέικ μόλις στο 2ο γκέιμ του εναρκτήριου σετ, προηγήθηκε στο άψε σβήσε με 3-0.

Ο Τσιτσιπάς στη συνέχεια, κρατώντας το σερβίς του μείωνε στα δύο γκέιμ, όμως το μπρέικ που αναζητούσε, δεν ήρθε κι έτσι ο Τζόκοβιτς κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 σε 41 λεπτά.

Η εικόνα του αγώνα ήταν διαφορετική στο 2ο σετ, έστω κι αν ο είκοσι ενός ετών Έλληνας τενίστας, δεν έφθασε στην ισοφάριση.

Το σημαντικό είναι ότι έβγαλε αντίδραση.

Πήρε το πρώτο γκέιμ, απέφυγε το μπρέικ στο 3ο (2-1), κράτησε την πρωτοπορία μέχρι το 7ο (4-3), αλλά την κρίσιμη στιγμή ο Τζόκοβιτς «έσπασε» το σερβίς, για το 5-4 και σερβίροντας, στην 4η ευκαιρία τελείωσε το σετ (6-4) και μαζί τον τελικό.

«Είναι πολύ ταλαντούχος, νίκησε τον Ράφα χθες και νομίζω ότι τελείωσαν τον αγώνα γύρω στα μεσάνυχτα. Μπορούσα να δω ότι δεν ήταν τόσο δυναμικός στις κινήσεις του όσο ήταν χθες το βράδυ.

Αυτό είναι πιθανότατα λόγω του μακρού αγώνα που είχε, αλλά είχε μια υπέροχη εβδομάδα.

Eίναι μια μεγάλη νίκη για μένα και σε αυτό το τουρνουά, ανυπομονώ πραγματικά να συνεχίσω αυτή τη σειρά στη Ρώμη» είπε ο Τζόκοβιτς στην πρώτη του δήλωση για τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: «Λύγισε» από τον Τζόκοβιτς στη Μαδρίτη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.