ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: «Λύγισε» τον Οζέ Αλιασίμ στα τρία σετ – Στους «4» του Ακαπούλκο!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ακαπούλκο μετά τη μεγάλη νίκη στα τρία σετ (7-5, 4-6, 6-3) επί του Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ.

Τσιτσιπάς και Αλιασίμ έδωσαν μία σπουδαία μάχη για 2 ώρες και 3 λεπτά, με τον Έλληνα πρωταθλητή να είναι αυτός, που στο τέλος αναδείχθηκε νικητής.

Αντίπαλός του στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Ιταλό Λορέντζο Μουζέτι και τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Κρισιμότερο σημείο στον ματς η ισοφάριση του Καναδού (Νο18 του κόσμου) σε 1-1 σετ. Εκείνη τη στιγμή, ο Τσιτσιπάς στάθηκε πολύ δυνατός πνευματικά και δεν «λύγισε», κατακτώντας το τρίτο σετ και παράλληλα τη νίκη και οδεύει ολοταχώς για τον πρώτο του τίτλο στην κατηγορία ATP 500.

Με χαμένο service game ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς το ματς, όμως όταν βρήκε ρυθμό δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Καναδός εκτόξευσε την απόδοσή του, σέρβιρε πολύ καλά και ισοφάρισε το ματς.

Στο τρίτο και τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Έλληνας τενίστας σέρβιρε πρώτος και έτσι μετέφερε την πίεση στον αντίπαλο. Στο 4-3 ο Φίλιξ έκανε ένα τραγικό service game και έδωσε τα μπαλάκια στον Τσιτσιπά και μαζί την ευκαιρία να σερβίρει στη συνέχεια για την πρόκριση.

Ο δεύτερος την εκμεταλλεύτηκε, έφερε το head to head στο 3-2 και προκρίθηκε στον 26ο ημιτελικό της καριέρας του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: «Λύγισε» τον Οζέ Αλιασίμ στα τρία σετ – Στους «4» του Ακαπούλκο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.