ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Μάχη κόντρα στον κακό του «δαίμονα» Τσόριτς για την είσοδο στον ημιτελικό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αγωνίζεται το βράδυ της Πέμπτης (18/5, 21:30) στα προημιτελικά του Rome Masters.

Συνεχίζει την καλή του πορεία στα χωμάτινα τουρνουά ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος θα διεκδικήσει σήμερα το εισιτήριο για ακόμη έναν ημιτελικό, αυτόν του Rome Masters, κόντρα στον Μπόρνα Τσόριτς.

Ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές εμφανίσεις την Τρίτη όπου κλήθηκε να παίξει δύο ματς μέσα στη μέρα νικώντας δύο Ιταλούς. Το πρωί έπαιξε ένα σετ κόντρα στον Σονέγκο μετά τη διακοπή του αγώνα τους την προηγούμενη ημέρα ενώ το βράδυ λύγισε και τον Μουζέτι με 2-0 σετ.

Επόμενος αντίπαλος για το νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης θα είναι ένας κακός του «δαίμονας» με τον οποίο έχουν τεθεί αντιμέτωποι 5 φορές στο παρελθόν.

Ο λόγος για τον 26χρονο, νούμερο 16 στον κόσμο, Μπόρνα Τσόριτς. Ο Τσόριτς μετράει 3 σημαντικές νίκες υπέρ του Τσιτσιπά. Αρχικά τον απέκλεισε το US Open του 2020 στη φάση των «32» σε ένα φοβερό ματς των 5 σετ. Στη συνέχεια τον νίκησε στον τελικό του Σινσινάτι πέρσι για να του στερήσει τον τίτλο. Άλλη μία νίκη μετράει πέρσι στη Βιέννη ο Κροάτης.

Με τη σειρά του Στέφανος έχει νικήσει 2 φορές τον Τσόριτς με την πρώτη ωστόσο να κατοχυρώνεται ως νίκη μετά από απόσυρση του Κροάτη και τη δεύτερη να γίνεται στο αδιάφορο βαθμολογικά United Cup φέτος.

Ο νικητής του αγώνα παίρνει το εισιτήριο για τον ημιτελικό όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Μεντβέντεφ – Χάνφμαν. Να θυμίσουμε ότι πέρσι ο Τσιτσιπάς είχε φτάσει μέχρι τον τελικό στη Ρώμη.

Ο προημιτελικός αγώνας θα είναι το ματς που θα κλείσει το πρόγραμμα σήμερα. Με ώρα έναρξης 21:30 το βράδυ ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι COSMOTE SPORT 6HD.

Η Μπαρτσελόνα πήρε το πρωτάθλημα και ο Λεβαντόφσκι το έριξε στον χορό! (vid)

Χαμός! Τσέλσι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ θέλουν τον ίδιο τερματοφύλακα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Μάχη κόντρα στον κακό του «δαίμονα» Τσόριτς για την είσοδο στον ημιτελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.