ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Με νέα ανατροπή στους «8» του China Open!

O Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τη 2η διαδοχική νίκη του με ανατροπή, καθώς επικράτησε 2-1 σετ του Μπασιλασβίλι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του China Open (ATP 500)!

Για δεύτερο διαδοχικό αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε πίσω στο σκορ, όμως ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το εισιτήριο στα προημιτελικά του China Open (ATP 500).

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 4-6, 6-3, 6-2 τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι (Νο.17), κάτοχο του τίτλου και πλέον ετοιμάζεται για την μάχη με τον   Τζον Ίσνερ (4/10, 11:30), που επικράτησε με 7-6(3), 7-5 επί του Ντάνιελ Έβανς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Τένις: Τιμωρία διαιτητή για απρεπή σχόλια σε ball girl! (vid)

O Γεωργιανός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 3-1, παίρνοντας τελικά το σετ με 6-4.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει το πρώτο του break στο ματς και να προηγηθεί με 3-1 στο 12ο break point του, στο 2ο σετ.

Στο καθοριστικό σετ ο Τσιτσιπάς φάνηκε ανώτερος, ξεκινώντας με 2-0 ο Στεφ, ενώ τελικά το κατέκτησε με 6-2 σε έναν αγώνα που κράτησε συνολικά 2 ώρες και 8 λεπτά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Με νέα ανατροπή στους «8» του China Open!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.