ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Με το… δεξί στη Ρώμη (vid)

Ο Έλληνας τενίστας στο πρώτο του ματς στο τουρνουά της Ρώμης νίκησε τον Τζάνικ Σίνερ και περιμένει έναν εκ των Φονίνι ή Άλμποτ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χωρίς να δυσκολευτεί πήρε την πρώτη του νίκη στο τουρνουά στη Ρώμη και ετοιμάζεται να δώσει μάχη για την πρόκριση στα προημιτελικά του Internazionali BNL d’ Italia.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-0 σετ (6-3 και 6-2) του 17χρονου Τζάνικ Σίνερ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο.

Σε λίγες ώρες (περίπου στις 21.00) μάλιστα, θα αναμετρηθεί με έναν εκ των Ράντου Άλμποτ, Φάμπιο Φονίνι για μια θέση στην οκτάδα του χωμάτινου Masters.

Ο νεαρός Σίνερ στο πρώτο σετ κατάφερε από το 3-0 να ισοφαρίσει σε 3-3, αλλά ο Έλληνας άσος κέρδισε τα πέντε επόμενα games, για να κατακτήσει το 1ο σετ με 6-3 μετά από 77 λεπτά συνολικής προσπάθειας.

Στο δεύτερο σετ η επικράτηση ήρθε πιο εύκολα, με τον Τσιτσιπά να κερδίζει με 6-2.

Το εισιτήριο για τη φάση των «16» πήρε και ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μετά την άνετη νίκη του σε βάρος του Καναδού Ντένις Σαποβάλοφ με 6-1, 6-3.

Θα περιμένει το βράδυ τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Φίλιπ Κολσράιμπερ και τον Μάρκο Τσεκινάτο.

Ο Τσιτσιπάς έκανε καλή αρχή στη Ρώμη και περιμένουμε το βράδυ την αναμέτρηση για τους «16» του τουρνουά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Με το… δεξί στη Ρώμη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.