ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Φριτζ και πρόκριση στα προημιτελικά του Australian Open!

Μεγάλη μάχη διάρκειας τρεισήμισι ωρών έδωσαν Στέφανος Τσιτσιπάς και Τέιλορ Φριτζ με τον Έλληνα τενίστα να κάνει την ανατροπή και να προκρίνεται στα 5 σετ!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του σκορ 1-2 σετ για να κερδίσει τον Τέιλορ Φριτζ με 3-2 σετ (6-4, 4-6, 6-4, 3-6,-4-6) και να πάρει το εισιτήριο για τους «8» του Australian Open.

Πολύ πιο δύσκολος αντίπαλος από τι περίμενε αποδείχτηκε ο 24χρονος Αμερικανός, νο.22 της παγκόσμιας κατάταξης της ATP, Τέιλορ Φριτζ.

Αρκετά νωθρός και με προβλέψιμο παιχνίδι στα πρώτα σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του προς το τέλος του παιχνιδιού, να πάρει τους κρίσιμους πόντους και μαζί την πολυπόθητη πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο Φριτζ ήταν ο μόνος που έκανε μπρεηκ στο 7ο γκεημ του παιχνιδιού για να προηγηθεί με 4-3. Στο συγκεκριμένο γκέημ ο Στέφανος δέχτηκε και παρατήρηση από το διαιτητή για καθυστέρηση στο σερβίς του. Ο Αμερικανός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του και πήρε το σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος έβγαλε αντίδραση και το κατέκτησε με σκορ 6-4. Ο Τσιτσιπάς έπαιζε αρκετά με μονότονο παιχνίδι επιμένωντας να χτυπάει το μπάκχαντ του αντιπάλου του. Ωστόσο, στο πρώτο μπρεηκ πόιντ που του παρουσιάστηκε στον αγώνα στο 4-5 το κέρδισε, και αυτόματα πήρε και το σετ καθώς ήταν και σετ ποιντ.

Ο Τέιλορ Φριτζ συνέχισε να παίζει εντυπωσιακά και να σερβίρει εξαρετικά και στο τρίτο σετ. Για άλλη μία φορά το τελικό σκορ ήταν 6-4 υπέρ του Αμερικανού ο οποίος έκανε το μπρέηκ για το 4-3 και πήρε το σετ.

Το τέταρτο σετ εξελίχτηκε με τους δύο αντιπάλους ισοδύναμους. Στο 3-3 ο Στέφανος δέχτηκε νέα παρατήρηση για… coaching κάτι που εν τέλει φάνηκε πως του βγήκε σε καλό καθώς έκανε το μπρεηκ. Με το προβάδισμα του ενός μπρεηκ κατέκτησε τελικά με 6-3.

Το πέμπτο και καθοριστικό σετ ξεκίνησε με τον διαιτητή να κάνει εκ νέου παρατήρηση στον πατέρα του Τσιτσιπά. Οι δύο παίκτες τα έδωσαν όλα, ωστόσο ο Στέφανος έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του στο 4-4 και κράτησε στη συνέχεια το δικό του για το 6-4, τη νίκη και την πρόκριση στους 8 του Australian Open.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Φριτζ και πρόκριση στα προημιτελικά του Australian Open!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.