ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Γίγαντας όπως και να ‘χει – Λύγισε από τον μεγάλο Τζόκοβιτς (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον σπουδαίο Νόβακ Τζόκοβιτς, καθώς ηττήθηκε 3-2 σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1) και αποκλείστηκε στα ημιτελικά του Roland Garros. Ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε σε 2-2 παρότι έχανε 2-0, αλλά τελικά δεν άντεξε στο πέμπτο και τελευταίο σετ και γνώρισε την ήττα με 3-2. Ο Σέρβος διαχειρίστηκε καλύτερα...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον σπουδαίο Νόβακ Τζόκοβιτς, καθώς ηττήθηκε 3-2 σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1) και αποκλείστηκε στα ημιτελικά του Roland Garros.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε σε 2-2 παρότι έχανε 2-0, αλλά τελικά δεν άντεξε στο πέμπτο και τελευταίο σετ και γνώρισε την ήττα με 3-2.

Ο Σέρβος διαχειρίστηκε καλύτερα τις κρίσιμες καταστάσεις και με το προβάδισμα που πήρε από το ξεκίνημα του καθοριστικού σετ, έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από 4 ώρες εξαντλητικού ματς.

Ο Τζόκοβιτς επικράτησε 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 του μαχητικού Τσιτσιπά και προκρίθηκε 27ο τελικό του σε Grand Slam διοργάνωση.

Την Κυριακή (11/10) στις 16:00 θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ράφα Ναδάλ και θα διεκδικήσει τον 18ο Major τίτλο του.

Όσο για τον Τσιτσιπά; Δεν του ανήκει μόνο το μέλλον αλλά και το παρόν! Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.