ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Πέρασε στον τρίτο γύρο του «Roland Garros»!

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε παραπάνω από το αναμενόμενο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς (No6) επικράτησε με 3-1 σετ (4-6, 6-0, 6-3, 7-5) του Βολιβιανού Ούγκο Ντελιέν (Νο86) και εξασφάλισε την πρόκρισή του στον τρίτο γύρο του «Roland Garros». Εκεί ο Ελληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον 27χρονο Σέρβο Φίλιπ Κραΐνοβιτς Νο 60 της κατάταξης. Ο Τσιτσιπάς έχασε το...

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ με συνέπεια να αγχωθεί λίγο, όμως στη συνέχεια βρήκε τον καλό εαυτό του και παρότι ο αντίπαλός του αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», τελικά κατάφερε να τον «λυγίσει» μετά από έναν αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 49 λεπτά!

Αυτή είναι η πρώτη φορά στην καριέρα του βρίσκεται στους «32» καλύτερους του Γαλλικού Όπεν, στιγμή αν μη τι άλλο σημαντική για τον ίδιο.

Το χωμάτινο τερέν βόλευε περισσότερο τον Ντελιέν που αρέσκεται να παίζει σε αυτή την επιφάνεια κάτι το οποίο αποδείχθηκε μέχρις ενός σημείου. Μάλιστα ο Βολιβιανός, παρότι αγωνιζόταν με πρόβλημα στο πόδι από το πρώτο σετ, δυσκόλεψε αρκετά τον Τσιτσιπά.
Ο Τσιτσιπάς είχε 42 winners έναντι 31 του Ντέλιεν, ενώ ακόμη είχε 34-44 αβίαστα λάθη και 5-0 άσους. Από την άλλη ο Ντελιέν είχε 7 διπλά λάθη και ο Έλληνας μόλις 2.

Στο πρώτο σετ ο Βολιβιανός έπιασε… κοιμώμενο τον Στέφανο, παρότι όπως προαναφέραμε τραυματίστηκε στο πόδι (γύρισε τον αστράγαλό του στο 7ο γκέιμ), με αποτέλεσμα να κινδυνεύει ακόμη και να εγκαταλείψει το ματς. Τελικά συνέχισε κανονικά τον αγώνα, με τον Στεφ να χάνει το σετ (με 4-6)  δεχόμενος το δεύτερο του μπρέικ στον αγώνα, μιας και νωρίτερα είχε προηγηθεί με 2-0.

Στη συνέχεια όμως ο Τσιτσιπάς διατήρησε την ψυχραιμία και απάντησε στο δεύτερο σετ με… περίπατο. Με 3/4 μπρέικ πόιντ, ο Έλληνας πρωταθλητής κράτησε το σερβίς του ακόμη τρεις φορές και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

«Κλειδί» του αγώνα αποδείχθηκε το τρίτο σετ καθώς όποιος το έπαιρνε θα είχε και το ψυχολογικό αβαντάζ. Ο Ελληνας αθλητής εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του καθώς δεν επέτρεψε στον Ντελιέν να εξασφαλίσει περισσότερους από τέσσερις πόντους όταν βρισκόταν σε θέση υποδοχής. Ετσι με δύο μπρέικ (στο 1-1 και το 5-3) ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 2-1 στα σετ και πήρε κεφάλι στο σκορ.

Πλέον το μομέντουμ ήταν με τον Ελληνα τενίστα.όμως ο Βολιβιβανός δεν είχε διάθεση να το βάλει κάτω. Προηγήθηκε μέχρι και με 2-4, πριν ο Στέφανος βάλει… φρένο κι αρχίσει την αντεπίθεσή του. Συγκεκριμένα κέρδισε τους 15 από τους επόμενους 18 πόντους, «Στεφ» μετέτρεψε το 2-4 σε 5-4 και 0-40, έχοντας τρία ματς πόιντ στο σερβίς του αντιπάλου του.

Ο 25χρονος όμως, απάντησε με πέντε σερί πόντους να κάνει το 5-5 και παρατείνει την αγωνία…  Εκεί ο Τσιτσιπάς έδειξε ψυχραιμία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 6-5  και λίγο αργότερα τη νίκη με μπρέικ στο 12ο γκέιμ του σετ. Συγκεκριμένα ακόμη κι όταν ο Ντελιέν προσπέρασε με 40-30, ο Ελληνας πρωταθλητής απάντησε με τρεις σερί πόντους για να πάρει το ματς!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Πέρασε στον τρίτο γύρο του «Roland Garros»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.