ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός στο Wimbledon

Hττήθηκε από τον Τόμας Φαμπιάνο με 3-2 σετ κι αποχαιρέτησε από τον 1ο γύρο τη διοργάνωση

Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός στο Wimbledon.

Ηττήθηκε από τον Τόμας Φαμπιάνο με 3-2 σετ (σε 3 ώρες και 22 λεπτά) κι αποχαιρέτησε από τον 1ο γύρο.

Ο Ιταλός πετυχαίνοντας μπρέικ μόλις στο 3ο γκέιμ, προηγήθηκε 2-1.

Ο Έλληνας τενίστας απάντησε με την 5η ευκαιρία για δικό του μπρέικ, έφερε το σετ στο 3-3 και προηγήθηκε 4-3.

Όμως σε εκείνο το σημείο… κόλλησε.

Ο Ιταλός τενίστας, ισοφάρισε 4-4 και με το 2ο μπρέικ προσπέρασε 5-4.

Κρατώντας το σερβίς του, κατέκτησε το πρώτο σετ 6-4 σε 45’.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο 2ο σετ, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να ανεβάζει την απόδοσή του στο σερβίς.

Συγκεκριμένα, με 14/15 κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς και 6/10 από το δεύτερο, ο Τσιτσιπάς έκανε το 3-2.

Έτσι προηγήθηκε μέχρι και 5-3, φθάνοντας στο 6-3 για το 1-1.

Στο 3ο σετ οι παίκτες εύκολα ή δύσκολα κράτησαν το σερβίς τους.

Έστω κι αν ο Τσιτσιπάς έσωσε τρία διαδοχικά μπρέικ στο 4ο γκέιμ κι από το 0-40, με σερί πόντους ισοφάρισε 2-2.

Ομως έκανε πολλά λάθη (11 έναντι 2) τη στιγμή που ο Φαμπιάνο απάντησε με το ίδιο νόμισμα, το καλό σερβίς.

Ο Ιταλός βρήκε τους 15 από τους 31 συνολικά πόντους στο σετ από το πρώτο σερβίς, όπου είχε το απόλυτο (15/15).

Και στο 10ο γκέιμ βρήκε τρεις σερί πόντους να κατακτήσει το σετ και το πέτυχε με 6-4.

Η πίεση πλέον είχε μεταφερθεί στην πλευρά του Τσιτσιπά, με το 4ο σετ να κυλά όπως και το 3ο.

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και καμία ευκαιρία για μπρέικ, οι αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς.

Ο Φαμπιάνο έφτασε ένα γκέιμ μακριά από τη νίκη, κάνοντας αρχικά το 5-4 και το 6-5.

Ο Tσιτσιπάς, πάντως, κράτησε την ψυχραιμία του και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς έχασε τις ευκαιρίες

Εκεί ο Έλληνας τενίστας πήρε προβάδισμα 3-0, 5-2 και 6-4, όμως ο Φαμπιάνο «έσβησε» τα δυο σετ πόιντ, ισοφαρίζοντας 6-6.

Μάλιστα βρήκε δύο φορές ματς πόιντ στο 7-6 και 8-7, με τον Τσιτσιπά να απαντά ισάριθμες φορές.

Συγκεκριμένα προηγήθηκε 9-8 και το κατέκτησε με 10-8, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στα σετ.

Η μάχη κορυφώθηκε στο 5ο σετ.

Ο Τσιτσιπάς για πρώτη φορά μετά το 3ο σετ βρήκε τρεις σερί ευκαιρίες για μπρέικ στο 2ο γκέιμ για να κάνει το 2-0, όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Αντίθετα, ο Φαμπιάνο τη δική του ευκαιρία, την άρπαξε από τα μαλλιά.

Προσπέρασε με 4-3 και κρατώντας το σερβίς του απέκτησε ξανά πλεονέκτημα νίκης με 5-3.

Εκεί ο Ιταλός με μεγαλύτερη ψυχραιμία, αντέδρασε σωστά στο σερβίς του Τσιτσιπά.

Όταν βρήκε το 3ο ματς πόιντ στο παιχνίδι στο 30-40, δεν λάθεψε, πήρε το σετ με 6-3 και μαζί την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός στο Wimbledon», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.