ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Πρώτος τελικός στο διπλό! (vid)

Για πρώτη φορά στην επαγγελματική καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παίξει σε τελικό διπλού στο Μαϊάμι! Με συμπαίκτη τον Ολλανδό Γουέσλι Κούλοφ, κέρδισαν στον ημιτελικό τους Ντόντινγκ και Ροζέρ –Βασελίν με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 10-8) και σήμερα θα διεκδικήσουν τον τρόπαιο (παίζουν με τον νικητή από το ματς Μπράιαν/Μπράιαν – Κούμποτ/Μέλο). Ο Τσιτσιπάς...

Για πρώτη φορά στην επαγγελματική καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παίξει σε τελικό διπλού στο Μαϊάμι!

Με συμπαίκτη τον Ολλανδό Γουέσλι Κούλοφ, κέρδισαν στον ημιτελικό τους Ντόντινγκ και Ροζέρ –Βασελίν με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 10-8) και σήμερα θα διεκδικήσουν τον τρόπαιο (παίζουν με τον νικητή από το ματς Μπράιαν/Μπράιαν – Κούμποτ/Μέλο).

Ο Τσιτσιπάς με τον συμπαίκτη του, το έκαναν… ντέρμπι το ματς από το πουθενά. Πήραν εύκολα το πρώτο σετ και είχαν προβάδισμα με 5-4 στο δεύτερο και μαζί δύο ματς μπολ. Όχι μόνο δεν τελείωσαν το ματς, αλλά οδηγήθηκαν στο τρίτο σετ όπου στους 10 πόντους θα κρινόταν ο νικητής.

Εκεί είχαν προβάδισμα 7-3, αλλά δέχτηκαν ένα σερί 5-0, για να γίνει το σκορ 7-8! Παρ’ όλα αυτά, βρήκαν τρεις συνεχόμενους πόντους και με 10-8 το κέρδισαν και προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης, όπου ο 20χρονος Έλληνας θα διεκδικήσει έναν ακόμη τίτλο.

Εκεί, αντίπαλοι θα είναι τα αδέρφια Μπράιαν, που κέρδισαν με 2-1 σετ τους Κούμποτ και Μέλο (7-6, 6-7, 14-12).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Πρώτος τελικός στο διπλό! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.