ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Το έκανε κι αυτό, νίκησε τον Ναδάλ! (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέταξε τον «ταύρο» Ράφα Ναδάλ μέσα στη Μαδρίτη με 2-1 σετ και πέρασε στον τελικό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του. Ο Ελληνας τενίστας υπέταξε τον Ράφαελ Ναδάλ με 6-4, 2-6, 6-3 και προκρίθηκε στον τελικό του Όπεν της Μαδρίτης.

Εκεί την Κυριακή (12/5, 19:30) ο φοβερός και τρομερός Τσιτσιπάς, θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Σε μια τιτανομαχία που διήρκησε 2 ώρες και 34 λεπτά, ο Τσιτσιπάς έδειξε την τεράστια ψυχή που τον διακρίνει, υποτάσσοντας τον “βασιλιά¨ του χώματος, μέσα στο σπίτι του.

Είναι μια τεράστια επιτυχία για τον Στέφανο Τσιτσιπά, καθώς αντέδρασε στην επίθεση του «ταύρου» από τη Μαγιόρκα στο β’ σετ και με μαγικό παιχνίδι στο 3o σετ, τον υπέταξε.

Είναι η πρώτη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά έπειτα από τρεις ήττες από τον Ναδάλ, μια νίκη που θα τον φέρει στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης.

Το εναρκτήριο σετ άρχισε με break στα δύο πρώτα γκέιμ, οι δύο παίκτες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4, όμως το τρίτο break από τον Τσιτσιπά στο 9ο γκέιμ ήταν καθοριστικό, προηγήθηκε 5-4 και κρατώντας το σερβίς του πήρε το σετ με 6-4 σε 58 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ έγινε πιο επιθετικός, κυρίως στο σερβίς του, σε αντίθεση με τον Τσιτσιπά, που έχασε τη συγκέντρωσή του.

Ο Ναδάλ βρήκε το break στο 6ο γκέιμ για το 4-2 και δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη, έφθασε στο 5-2 και με νέο break πήρε το σετ 6-2, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο 3ο σετ κι αυτό οφείλεται στην επιστροφή του Τσιτσιπά.

Με το σκορ στο 2-2, ο «Στέφι» βρήκε το 4ο μπρέικ στην 9η ευκαιρία του, προσπερνώντας 3-2 κι… έσπειρε ξανά τις αμφιβολίες στον τεράστιο αντίπαλό του.

Κράτησε το σερβίς του (4-2) με το σετ να φθάνει στο 5-3, και στο 9ο γκέιμ να «σπάνε» καρδιές. Ο Ναδάλ πάλευε λυσσαλέα να παραμείνει στο παιχνίδι, όμως ο Τσιτσιπάς έχοντας το σερβίς δεν είχε όρεξη γι αστεία.

Μπορεί να πέταξε το τρία πρώτα mach points που βρήκε, αλλά στο 4ο τελείωσε τον Ναδάλ, κατακτώντας το σετ με 6-3 και τη νίκη με 2-1 σετ.

Ο τελικός κόντρα στον Τζόκοβιτς θα είναι ο 2ο τελικός για τον Τσιτσιπά σε τουρνουά Masters 1000, είναι η 8η συνεχόμενη νίκη του και η 27η συνολικά μέσα στο 2019!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Το έκανε κι αυτό, νίκησε τον Ναδάλ! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.