ΤΕΝΙΣ

United Cup: Έδωσε το προβάδισμα η Σάκκαρη στην Ελλάδα! – Στο 2-1 το Ελλάδα – Κροατία

Μία σοβαρή Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 2-0 την Πέτρα Μάρτιτς και έφερε την Ελλάδα μία νίκη μακριά από το Final 4 του United Cup.

Προβάδισμα πήρε η Ελλάδα στο United Cup έναντι της Κροατίας μετά τη νίκη που σημείωσε η Μαρία Σάκκαρη με 6-3, 6-3 έναντι της Πέτρα Μάρτιτς στον τελικό του τουρνουά στο Περθ.

Λίγη ώρα μετά την αγχωτική επικράτηση του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Μπόρνα Τσόριτς και την ισοφάριση της Ελλάδας η Μαρία Σάκκαρη έγραψε το 2-1 στο Ελλάδα – Κροατία παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό τένις. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νο.6 της WTA δεν άφησε πολλά περιθώρια στο νο. 38 του κόσμου να αμφισβητήσει την ανωτερότητά της.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τη Μαρία η οποία προηγήθηκε με 2-0 κάνοντας μπρέικ στο δεύτερο μόλις γκέιμ. Ωστόσο η Μάρτιτς απάντησε άμεσα με δικό τη σπάσιμο στο σερβίς της Μαρίας με τις δύο παίκτριες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 4-3. Εκεί η Μαρία, αφότου έχασε δύο ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς της αντιπάλου της, τελικά κατάφερε με την τρίτη της ευκαιρία να γράψει το 5-3. Η κατάκτηση του πρώτου σετ επικυρώθηκε με ένα εξαιρετικό σέρβις γκέιμ από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε και πάλι με μπρέικ της Μαρίας η οποία προηγήθηκε με 2-0. Παρότι η Μαρία Σάκκαρη είχε 3 ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς της αντιπάλου της αλλά και η Μάρτιτς άλλες 2 δικές της για να ισοφαρίσει το σετ, οι δυο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 5-3. Εκεί η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επιβεβαίωσε ξανά την ανωτερότητά της και με νέο μπρέικ τελείωσε το παιχνίδι.

Τον επόμενο αγώνα για την Ελλάδα θα δώσει ο 18χρονος Στέφανος Σακελλαρίδης νούμερο 803 της παγκόσμιας κατάταξης απέναντι στον Μπόρνα Γκότζο νούμερο 144 στην ATP. Σε περίπτωση που ο νεαρός μας πρωταθλητής δε κάνει ακόμη ένα θαύμα τότε τα πάντα θα κριθούν στο διπλό με Τσιτσιπά και Σάκκαρη να αντιμετωπίζουν τους Τσόριτς και Βέκιτς.

Μιλγουόκι Μπακς: Μυθική εμφάνιση του Αντετοκούνμπο με 55αρα και συντριβή των Γουίζαρντς! (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «United Cup: Έδωσε το προβάδισμα η Σάκκαρη στην Ελλάδα! – Στο 2-1 το Ελλάδα – Κροατία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.