ΤΕΝΙΣ

US Open: «Αυτόχειρας» Στέφανος Τσιτσιπάς! (vid)

Απίστευτη αυτοκτονία του Στέφανου Τσιτσιπά στο ματς απέναντι στον Μπόρνα Τσόριτς στον 3ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν! Μετά από ένα ματς-θρίλερ στη Νέα Υόρκη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς «πέταξε» συνολικά έξι ματς πόιντ στο 4ο σετ του αγώνα για να γνωρίσει τελικά την ήττα από τον Κροάτη με 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4) και αποχαιρέτησε άδοξα...

Απίστευτη αυτοκτονία του Στέφανου Τσιτσιπά στο ματς απέναντι στον Μπόρνα Τσόριτς στον 3ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν!

Μετά από ένα ματς-θρίλερ στη Νέα Υόρκη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς «πέταξε» συνολικά έξι ματς πόιντ στο 4ο σετ του αγώνα για να γνωρίσει τελικά την ήττα από τον Κροάτη με 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4) και αποχαιρέτησε άδοξα το αμερικανικό Grand Slam.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν μπροστά με 2-1 σετ και 5-1 games αλλά δεν έκλεισε το ματς και το πλήρωσε ακριβά απέναντι στον εξαιρετικό Τσόριτς ο οποίος πήρε τη νίκη στο tie break του καθοριστικού σετ μετά από 4 ώρες και 36 συγκλονιστικά λεπτά στο Louis Armstrong.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break εκεί όπου ο «Στεφ» με 7-2 έκανε το 1-0.

Ο Τσόριτς απάντησε, κάνοντας μπρέικ στο 10 game του 2ου σετ για το 1-1 με 6-4.  Με παρόμοιο τρόπο (break στο 9ο game 5-4), ο Τσιτσιπάς πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Το 4ο σετ ήταν συγκλονιστικό, με τον 22χρονο Έλληνα να παρουσιάζει τάσεις αυτοκτονίας. Έχασε συνολικά έξι ματς πόιντς και επέτρεψε στον Τσόριτς να γυρίσει από το 5-1, να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στο καθοριστικό πέμπτο σετ.

Ούτε εκεί όμως ο Τσιτσιπάς ήταν αποτελεσματικός και τελικά ηττήθηκε στο tie break.

Στον 4ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν, το Νο27 του ταμπλό θα αντιμετωπίσει τον Τζόρνταν Τόμπσον που νωρίτερα είχε επικρατήσει 7-5, 6-4, 6-1 του Μίκχαηλ Κουκούσκιν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «US Open: «Αυτόχειρας» Στέφανος Τσιτσιπάς! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.