ΤΕΝΙΣ

US Open: Δεν άντεξε η Σάκκαρη απέναντι στη Σερένα Γουίλιαμς

Η 39χρονη Αμερικανίδα επικράτησε με 6-3, 6-7(6), 6-3 έπειτα από αγώνα 2 ωρών και 27 λεπτών

Η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποίησε νέα εξαιρετική εμφάνιση, έδωσε και την ψυχή της, όμως αυτή τη φορά η Σερένα Γουίλιαμς ήταν πιο διαβασμένη.

Η 39χρονη Αμερικανίδα επικράτησε με 6-3, 6-7(6), 6-3 έπειτα από αγώνα 2 ωρών και 27 λεπτών, συνεχίζοντας στην προημιτελική φάση του US Open.

Mε όπλο το σερβίς, 4 άσοι στα τέσσερα πρώτα γκέιμ, η Σάκκαρη έχασε τρεις διαδοχικές ευκαιρίες για να κάνει μπρέικ και να προηγηθεί 3-2 στο 1ο σετ.

Αντίθετα, η Γουίλιαμς ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε τη δική της ευκαιρία, «σπάζοντας» το σερβίς τής Σάκκαρη, ξέφυγε 4-2, φθάνοντας στο 5-2.

Η Αμερικανίδα έχοντας πάρει πλέον τον έλεγχο του αγώνα, τελείωσε το α’ σετ με 6-3 σε 37 λεπτά, έχοντας ποσοστό 85% κερδισμένων πόντων (11/13) από το πρώτο σερβίς.

H Eλληνίδα μπήκε περισσότερο αποφασισμένη στο 2ο σετ. Αρχισε πάλι να λειτουργεί στο επιθετικό της κομμάτι, μετρώντας 6 winners (όσους συνολικά είχε στο 1ο σετ), που τη βοήθησαν να προηγηθεί 2-1 και στη συνέχεια με 3-2.

Η Σάκκαρη διατηρούσε το σερβίς και την πρωτοπορία στο σετ, 4-3 και 5-4 και με τον 20ό winner στον αγώνα έφθασε στο 6-5, βάζοντας περισσότερη πίεση στη μεγάλη αντίπαλό της.

H ευκαιρία που έψαχνε η Σάκκαρη ήρθε στο 12ο γκέιμ, δύο πόντοι για μπρέικ που θα έστελναν το παιχνίδι σε 3ο σετ, αλλά αυτό δεν ήρθε, με τη Αμερικανίδα να μένει ζωντανή και το σετ να κρίνεται στο τάι μπρέικ.

Η Σάκκαρη εκεί άρχισε εντυπωσιακά, προηγούμενη 4-0, όμως η Σερένα Γουίλιαμς μείωσε σε 4-3, και 5-4 μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του σετ.

Όμως η Σάκκαρη έφθασε στο 6-4 και στα δύο διαδοχικά set ball, όμως η Γουίλιαμς απάντησε ξανά, ισοφαρίζοντας 6-6.

Η Σάκκαρη έφθασε σε 3ο πόντο για το σετ (7-6), και τελικά ήταν και ο φαρμακερός, καθώς έφθασε στο 7-6 (6), σε ένα σετ που είχε διάρκεια 1 ώρα και 8 λεπτά. Ιδανικά άρχισε το 3ο σετ, με την Σάκκαρη να φθάνει στο πολυπόθητο μπρέικ, ύστερα από έξι ευκαιρίες, για το 1-0.

Κρατώντας το σερβίς, έκανε το 2-0, παίρνοντας σοβαρό πια προβάδισμα για την πρόκριση. Ομως η Σερένα Γουίλιαμς δεν ήθελε να πάθει, ό,τι και πριν από μερικές ημέρες, όταν έχασε από τη Σάκκαρη με 6-1 το 3ο σετ στο Σινσινάτι Οπεν.

Μείωσε σε 2-1 και με δικό της μπρέικ έφερε το σετ στην ισορροπία (2-2) και πήρε αυτή την πρωτοπορία με 3-2 και 4-3. Μάλιστα με νέο μπρέικ η Αμερικανίδα έφθασε στο 5-3 και ένα γκέιμ μακριά από τη νίκη.

Η Γουίλιαμς βρήκε δύο σερί match point (40-15) και τελείωσε το σετ με 6-3 και μαζί τον αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «US Open: Δεν άντεξε η Σάκκαρη απέναντι στη Σερένα Γουίλιαμς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.