ΤΕΝΙΣ

Wimbledon: Προκρίθηκε η Σάκκαρη στον 2ο γύρο (vid)

Aπέκλεισε στον πρώτο γύρο την Αμερικανίδα Bernarda Pera με 7-6 (4) και 6-3

Με το δεξί ξεκίνησε την πορεία της στο φημισμένο γκραν σλαμ του Γουίμπλεντον η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια απέκλεισε στα δυο σετ την Αμερικανίδα Bernarda Pera με 7-6 (4), 6-3, στην πρεμιέρα της στο βρετανικό Grand Slam.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη τα βρήκε… σκούρα, καθώς η Πέρα τής έκανε μπρέικ νωρίς, ωστόσο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανταπέδωσε με μπρέικ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ελληνίδα αθλήτρια ήταν αποφασιστική, πήρε το τάι μπρέικ με 7-4 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Διαφορετικό ήταν το 2ο σετ, με τη Μαρία να μπαίνει με φόρα και να αξιοποιεί και το ψυχολογικό πλεονέκτημα, αποκτώντας ένα προβάδισμα με 4-0 και με 5-1.

Το μόνο που κατάφερε η Pera ήταν να μειώσει σε 5-3, πριν η Ελληνίδα κάνει κι άλλο break για το 6-3 και “σφραγίσει” τη νίκη της σε 1 ώρα και 28 λεπτά.

Στον 2ο γύρο του Wimbledon η Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο Νο. 31 του ταμπλό, θα αντιμετωπίσει τη Marie Bouzkova που μπορεί να ηττήθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο από την Ana Bogdan, όμως πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης, επικρατώντας της Mona Barthel με 6-3, 6-3.

O αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη με την Μπούζκοβα είναι προγραμματισμένος για Τετάρτη 3 Ιουλίου, με ώρα έναρξης 13:00 (ώρα Ελλάδος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Wimbledon: Προκρίθηκε η Σάκκαρη στον 2ο γύρο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.