ΤΕΝΙΣ

Wimbledon: Στον τελικό ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς υπέταξε τον Ρόμπερτ Μπαουτίστα Αγκουτ 3-1 σετ και πάει για το repeat στο Wimbledon.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, έστω κι αν έχασε σετ, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, νίκησε τον Ισπανό, Ρόμπερτ Μπαουτίστα Αγκουτ με 6-2, 4-6, 6-3, 6-2 και προκρίθηκε στον κυριακάτικο τελικό (14/4) του απλού ανδρών στο τουρνουά.

Ο 32χρονος Σέρβος είναι ο κάτοχος του τίτλου και προκρίνεται στον τελικό για 6η φορά στην καριέρα του και με αντίπαλο έναν εκ των Ρότζερ Φέντερερ και Ράφαελ Ναδάλ θα διεκδικήσει τον 5ο τρόπαιο στο Wimblendon και το 16ο συνολικά στην καριέρα του στα grand slam.

O Μπαουτίστα Αγκουτ στην πρώτη του παρουσία σε ημιτελικά grand slam προσπάθησε να κοντράρει όσο ήταν δυνατόν το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. Ισοφάρισε σε 1-1, με τον Τζόκοβιτς να χάνει το 2ο συνολικά σετ στα έξι παιχνίδια του μέχρι σήμερα, όμως στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία του Σέρβου.

Κρίσιμο σημείο το break από τον Τζόκοβιτς στο 6ο game του 3ου σετ, εκεί όπου προηγήθηκε με 4-2, παίρνοντας για τα καλά το αγωνιστικό και το ψυχολογικό προβάδισμα.

Ο Τζόκοβιτς με όπλο τους κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς (56/73 και 77%), τα πέντε break, τους 42 winners έφθασε δίκαια στην επικράτηση έπειτα από αγώνα 2:48 ωρών και τρέξιμο 3.856μ. Ο Ισπανός, έτρεξε λίγο παραπάνω (3.950μ.), είχε οκτώ λιγότερους winners, βρήκε μόλις ένα break και υστέρησε στους κερδισμένους πόντους από το 1ο και το 2ο σερβίς.

Έζησε την εμπειρία ενός ημιτελικού στο Wimbledon, έστω κι αν η πορεία του καθυστέρησε τον προγραμματισμένο του γάμο!

View this post on Instagram

Hear him roar . : @joelmarklund #Wimbledon #Djokovic #tennis @djokernole

A post shared by Wimbledon (@wimbledon) on

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Wimbledon: Στον τελικό ο Νόβακ Τζόκοβιτς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.