ΒΟΛΕΪ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Tο «τριφύλλι» στη φυσική του θέση (vid)

Ο Παναθηναϊκός γιορτάζει την επιστροφή του στη Volley League γυναικών

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ 3-1 στη Νέα Φιλαδέλφεια και με 2-0 νίκες στους τελικούς των πλέι οφ της Pre League, «σφράγισε» την επιστροφή του στη Volley League γυναικών.

Μελανό σημείο του τελικού η ολιγόλεπτη διακοπή στο 4ο σετ, εξ αιτίας της εισόδου μερικών οπαδών της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο.

Η πιο επιτυχημένη ομάδα στην ιστορία του γυναικείου βόλεϊ στην χώρα μας, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εκεί όπου ανήκει.

Ο Παναθηναϊκός των 23 πρωταθλημάτων, πολυνίκης στη μεγάλη κατηγορία (ο 2ος  Ολυμπιακός βρίσκεται στα έξι), με αυτή την άνοδο «έσβησε» και τον εφιάλτη της περσινής σεζόν, όταν εξ αιτίας των οικονομικών προβλημάτων δεν κατέβηκε καν στη Volley League, σε ένα  ντροπιαστικό υποβιβασμό.

H ΑΕΚ, με εξαίρεση το πρώτο σετ που κέρδισε με τον ενθουσιασμό της έδρας, δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Παναθηναϊκού επέβαλαν τον ρυθμό τους, προηγήθηκαν 12-6 και 17-10, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να αντιδράσει.

Η διαφορά έφθασε σε διπλό σκορ (22-11), με τις «πράσινες» να φθάνουν άνετα στην κατάκτησή του με 25-13 και στο 1-1.

Μάχη έγινε στο 3ο σετ. Ο Παναθηναϊκός, μετά το 6-6, προηγήθηκε 9-6 και 13-8, όμως η ΑΕΚ με τη Ζίγκα στο σερβίς έφθασε σε σερί 6-0, προσπερνώντας 14-13.

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν άμεσα, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 19-15 κι αυτή τη φορά, δεν έδωσαν δικαίωμα στις «κιτρινόμαυρες».

Έφθασαν στο 22-17 και τελείωσαν το σετ με την Κοσμά 25-18, κάνοντας το 2-1.

Με την Κοσμά να πιέζει στο σερβίς, ο Παναθηναϊκός πέτυχε σερί 6-0, και προηγήθηκε 6-1,  στο 4ο σετ, απέναντι στις παίκτριες της ΑΕΚ, που είχαν σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή.

Ο δρόμος για την άνοδο ήταν πλέον ορθάνοιχτος για το «τριφύλλι». Η διαφορά ανέβηκε στο 9-2, στο 11-4 , ο 2ος τελικός φαινόταν να μην έχει επιστροφή για την «Ένωση».

Εισβολή και ολιγόλεπτη διακοπή

Σε εκείνο το σημείο και με το σκορ στο 13-6 για τον Παναθηναϊκό, κάποιοι από τους φανατικούς οπαδούς της ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας αναστάτωση και διακοπή του αγώνα για πέντε περίπου λεπτά.

Οι φιλοξενούμενες δεν πτοήθηκαν, έφθασαν τη διαφορά στο 20-9, με την ΑΕΚ να πετά «λευκή» πετσέτα.

Η στιγμή της διακοπής στο 6.40”

Τα σετ: 25-21, 13-25, 18-25, 11-25.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Tο «τριφύλλι» στη φυσική του θέση (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.