All Star Game: Γιορτάζει το βόλεϊ στη Σύρο


    Sportime Team



Η τελευταία φορά που το βόλεϊ διοργάνωσε ένα All Star Game, ήταν πριν από δέκα χρόνια. Η ΕΣΑΠ αποφάσισε να επαναφέρει τον θεσμό και σήμερα (16/3) η Σύρος φοράει τα καλά της, για να υποδεχτεί τους κορυφαίους.

Η γιορτή θα αρχίσει από το πρωί με σχολικούς αγώνες και διάφορα ιβέντ, αλλά το κυρίως «πιάτο» είναι στις 21:00 με τον αγώνα των Ξένων και των Ελλήνων.
Στην ελληνική ομάδα μάλιστα έχουμε και μια αλλαγή στο ρόστερ, καθώς ο Γιώργος Πετρέας του Ολυμπιακού (φωτό), έπαθε λουμπάγκο και την θέση του θα καλύψει ο Αλέξανδρος Τουρνάκης του Παμβοχαϊκού.

Οι διοργανωτές έχουν προγραμματίσει διάφορα happenings για το κοινό, αλλά και μια φαντασμαγορική παρουσίαση των παικτών του All Star Game.
Στην διάρκεια του αγώνα, θα γίνουν και διαγωνισμοί των αθλητών για την ανάδειξη του All Star Server, του All Star Spiker, του All Star Top Performer και του All Star MVP.

Έχουν προγραμματιστεί επίσης διαγωνισμοί και διαδραστικά παιχνίδια βόλεϊ με τους θεατές και διαγωνισμοί βόλεϊ με την συμμετοχή παιδιών αλλά και ενηλίκων.

Η ομάδα των ξένων

Ακραίοι: Γκάρετ Μουαγκουτούτια (ΗΠΑ – ΠΑΟΚ), Γέρουν Ραουβέρντινκ (Ολλανδία – Ολυμπιακός), Πάμπλο Μπενγκολέα (Αργεντινή – Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Ντιάζ Σόουζα Εβάμντρο (Βραζιλία – ΑΟ Φοίνικας Σύρου).

Διαγώνιοι: Νιλς Κλαπβάικ (Ολλανδία – ΠΑΟΚ), Γκάβιν Σμιτ (Καναδάς – Ολυμπιακός)

Κεντρικοί: Μαγκαλάες Γκλαντσόουν (Βραζιλία – ΓΑΣ Παμβοχαϊκός), Μπάιρον Φέργκιουσον (Μπαχάμες – Ηρακλής ), Ντούσαν Λόπαρ (Σερβία – ΑΟΠ Κηφισιάς), Αλεξάνταρ Όκολιτς (Σερβία – ΠΑΟΚ)

Πασαδόροι: Αξέλ Γιάκομπσεν (Δανία – Παναθηναϊκός Α.Ο.), Εμι Τερβαπόρτι (Φινλανδία – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Λίμπερο: Σπύρος Βελούδης (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

Προπονητής: Ράτκο Παβλίσεβιτς (Σερβία – Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

Η ομάδα των Ελλήνων All Star 2019

Ακραίοι: Αλέξανδρος Ράπτης (Παναθηναϊκός Α.Ο.), Ραφαήλ Κουμεντάκης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.), Παναγιώτης Παπδόπουλος (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

Διαγώνιοι: Νίκος Ζουπάνι (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Κεντρικοί: Αλέξανδρος Τουρνάκης (Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός), Δημήτρης Χαραλαμπίδης (Α.Ε.Κ.), Παναγιώτης Πελεκούδας (Παναθηναϊκός Α.Ο.), Θεόδωρος Βουλκίδης (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

Πασαδόροι: Ντίμα Φιλίποφ (Π.Α.Ο.Κ.), Θάνος Μαρούλης (Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής)

Λίμπερο: Δημήτρης Ζήσης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Προπονητής: Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Το πρόγραμμα στην Α1 Γυναικών

18:00 Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός

18:00 Πανναξιακός – Αίας

19:00 Κόρινθος – Θέτις

19:00 ΑΟ Θήρας – Ηλιούπολη

19:00 Μακεδόνες – Πορφύρας

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 53, ΑΟ Θήρας 49, Πανναξιακός 45, Θέτις 36, Άρης 34, Πορφύρας 25, Αίας 23, Μαρκόπουλο 23, Ηλυσιακός 18, Ηλιούπολη 17, Μακεδόνες 13, Κόρινθος 9.

Το πρόγραμμα στην Pre League

15:00 Λαμία – ΓΑΣ Μεσσαράς

17:00 Ηρακλής Κηφ. – ΖΑΟΝ

17:45 Βριλήσσια – ΑΕΚ

20:15 Παναθηναϊκός – Αιγάλεω

Κυριακή: 17/3: 16:30 Πανιώνιος – ΧΑΝΘ, 17:30 ΠΑΟΚ – Άρτεμις

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 52, Παναθηναϊκός 52, ΑΕΚ 47, Λαμία 38, ΖΑΟΝ 34, Άρτεμις 33, Βριλήσσια 20, ΧΑΝΘ 19, Πανιώνιος 18, Αιγάλεω 17, ΓΑΣ Μεσσαράς 12, Ηρακλής Κηφ. 0.