ΒΟΛΕΪ

ΑΠΣ Αίας-ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 σετ: Πρώτη νίκη για τις φιλοξενούμενες

ΑΠΣ Αίας-ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 σετ: Με πρωταγωνίστρια την Βραζιλιάνα Φερνάντα Μέλο που είχε 38 πόντους, ο Πορφύρας πήρε την πρώτη του νίκη.

ΑΠΣ Αίας-ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 σετ: Με πρωταγωνίστρια την Βραζιλιάνα Φερνάντα Μέλο που σταμάτησε στους 38 πόντους, ο Πορφύρας στο πρώτο του παιχνίδι μετά την επανεκκίνηση της Volley League Γυναικών, επικράτησε του Αίαντα στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου.

Ήταν η πρώτη φετινή νίκη για τον Πορφύρα που πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αίας που κατέκτησε το πρώτο του φετινό σετ στη Volley League, αναζητεί τον πρώτο του βαθμό.

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αίας θα προηγηθεί με 1-0 σετ, καθώς βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 24-20, τα σερβίς της αρχηγού του Πορφύρα Εβελίνας Θαλασσινού έφεραν την ισοφάριση σε 24-24. Λίγο αργότερα η ομάδα του Πειραιά έκανε το 1-0 σετ με 27-29.

Ο Αίας Ευόσμου κατάφερε στις λεπτομέρειες να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, όμως ο Πορφύρας ανέβασε την απόδοσή του στο τρίτο και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Αίαντας βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι το 19-15. Σε εκείνο το σημείο ο Βασίλης Πανδής πέρασε στο παιχνίδι την Χρύσα Γιαννέλου αντί της αρχηγού Εβελίνας Θαλασσινού για το σερβίς και ο Πορφύρας «έτρεξε» σερί 6-0 για το 21-19.

Ο Αίας ισοφάρισε σε 21-21, όμως με την Βραζιλιάνα Φερνάντα Ντε Μέλο να τελειώνει όλες τις φάσεις, διαμορφώθηκε το τελικό 25-22 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Δημητρίου, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Κεχαγιά, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Λάμπρου.

*Οι πόντοι του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΠΣ Αίας-ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 σετ

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-23, 19-25, 22-25)

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Δάρδα 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαποδά 12 (6/22 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γουγούση 20 (19/44 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 23% άριστες), Ζωίδου 1 (1 μπλοκ), Αλτίνη 12 (10/31 επ., 2 άσσοι), Θεοδοσίου (0/5 επ., 64% υπ. – 50% άριστες) / Καψαμπέλη (λ, 76% υπ. – 35% άριστες), Μότσιανου (λ), Γκόλτσιου 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 9% άριστες).

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Θαλασσινού 6 (6/9 επ., 30% υπ. – 10% άριστες), Γιαννέλου 5 (3/16 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. – 21% άριστες), Αλμπάνη 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φλιάκου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ποντικάκη 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντε Μέλο 38 (38/73 επ.) / Μπουτσελάκου (λ, 52% υπ. – 15% άριστες), Γκούρα 1 (1/1 επ.), Θεοδωρακέα 9 (9/22 επ., 31% υπ. – 17% άριστες), Σακιζλή.

Κώστας Παπαδημητρίου (Α.Π.Σ. Αίας): «
Όταν χάνει το πρώτο σετ παίζεις με μεγαλύτερο βάρος. Είχαμε προβλήματα συγκέντρωσης. Η ομάδα μας μπορούσε σε τρία από τα τέσσερα σετ να ελέγξει το παιχνίδι αλλά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Παρασυρθήκαμε από το ρυθμό του αντιπάλου και μας έφυγε αδικαιολόγητα. Θέλουμε να είμαστε έτοιμοι για τα παιχνίδια του Μαρτίου που θα είναι και τα πιο κρίσιμα της χρονιάς».

Βασίλης Πανδής (Α.Ο.Φ. Πορφύρας): «Και οι δύο ομάδες προέρχονταν από μεγάλη αποχή και ήταν φυσιολογικό να μην έχουμε αγωνιστικό ρυθμό, ειδικά εμείς που δεν παίξαμε το Σάββατο. Αυτό μας έβαλε σε μία διαδικασία να αργήσουμε να μπούμε στο παιχνίδι. Κάναμε όμως μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ και ήταν πολύ σημαντικό σημείο του αγώνα. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που επιστρέψαμε στο γήπεδο και αγωνιζόμαστε. Το βόλεϊ είναι η ζωή μας και μας στεναχωρούσε η διακοπή. Θέλω να αφιερώσω τη σημερινή νίκη στον πρόεδρό μας κ. Δελαγραμμάτικα που έχει κάνει πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψουμε στο γήπεδο, όπως επίσης και στη βοηθό μου κ. Καλλή, η οποία σήμερα δεν ήταν μαζί μας και την περιμένουμε από αύριο να επιστρέψει στο πλευρό μας».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΠΣ Αίας-ΑΟΦ Πορφύρας 1-3 σετ: Πρώτη νίκη για τις φιλοξενούμενες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.