ΒΟΛΕΪ

Έχασε, αλλά αποθεώθηκε

Η Ραβέννα κέρδισε τον Ολυμπιακό με 3-1 στο ΣΕΦ και πήρε το Τσάλεντζ Καπ

Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό ο άθλος των κοριτσιών μερικές ώρες πριν στη Τουρκία, δεν ολοκληρώθηκε από τους άνδρες στο ΣΕΦ που έχασαν με 3-1 από την Ραβέννα και έχασαν τον τίτλο στο Τσάλεντζ Καπ ανδρών.

Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο σερβίς και την υποδοχή και το μπλακ άουτ στο τρίτο σετ που είχε το προβάδισμα με 17-13, ήταν αρκετό για να πάει τον τίτλο στη Ραβέννα που έβγαλε απίθανες άμυνες σε εκείνο το σημείο.

Το πρώτο σετ κύλησε με πολλά λάθη στο σερβίς, αλλά και την υποδοχή τόσο για τον Ολυμπιακό, όσο και για τη Ραβέννα. Οι δύο ομάδες πήγαν μέχρι το 19-19 μαζί στο σκορ, αλλά εκεί η Ραβέννα πήρε διαφορά τριών πόντων. Οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις στο 23-22 και με ένα λάθος στο φιλέ από τον Οϊβάνεν, πήραν το σετ με 28-26.

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά και έφτασε να προηγείται με 16-11 και 17-12. Η Ραβέννα το γύρισε σε 22-23, όμως ο κορυφαίος χθες Ράουβερντινκ έκανε ένα σερί 3-0 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Το τρίτο σετ ήταν και το μοιραίο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-1 και 17-13, αλλά η άμυνα των Ιταλών γύρισε το ματς και με 25-20 πήραν το σετ (σερί 12-3) και το τρόπαιο, με τον κόσμο του Ολυμπιακού να στήνει πάντως πάρτι στη κερκίδα ως μία επιβράβευση για την σπουδαία χρονιά που διανύουν οι παίκτες του Μουνιόθ.

Το τέταρτο σετ ήταν τυπική διαδικασία καθώς η ομάδα του Ολυμπιακού είχε απογοητευτεί πλήρως και μπήκε χαλαρά. Οι Ιταλοί το πανηγύρισαν με τη ψυχή τους και δίκαια καθώς έκαναν λιγότερα λάθη και πήραν δεύτερη νίκη στους τελικούς του Τσάλεντζ Καπ.

Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Ράουβερντινκ, ενώ ο Οϊβάνεν είδε πολλές φορές το μπλοκ να τον σταματά και να μην είναι στη καλύτερή του μέρα.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μπούσενγκερ που αναδείχθηκε και MVP.

Πλέον ο Ολυμπιακός πρέπει να επικεντρωθεί σε πρωτάθλημα και κύπελλο…

Τα σετ: 26-28, 25-23, 20-25, 18-25

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Ραβέννα από 3 άσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οϊβάνεν 11, Πετρέας 5, Μπέμε 10, Ντρζίγκα 2, Αλεξίεφ 10, Ράουβερντινκ 15 / Στεφάνου (λ. 50%υπ., 31%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης 1, Ζουπάνι 1, Στιβαχτής, Δαρίδης (λ.), Ανδρεάδης, Τσέλιος.

ΡΑΒΕΝΝΑ: Ορντούνα 2, Πογλάιεν 6, Γκεοργκίεφ 9, Ντιαμαντίνι 6, Μαρεχάλ 12, Μπούσενγκερ 21 / Γκόι (λ. 44%υπ, 33%αρ.), Βιτέλι 1, Ραφαέλλι 11, Γκουτιέρεζ 4, Μαρτσίνι (λ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έχασε, αλλά αποθεώθηκε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.