ΒΟΛΕΪ

Εθνική Γυναικών: Πρώτη νίκη μετά από 28 χρόνια! (vids)

Η Ελλάδα νίκησε με 3-0 σετ τη Γαλλία και άνοιξε την πόρτα των 16 καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης

Εθνική Γυναικών: Επιβλήθηκε της Γαλλίας για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Άγκυρα.

Η Ελλάδα νίκησε με 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-21) και άνοιξε την πόρτα των 16 καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης.

Η «γαλανόλευκη» ήταν αψεγάδιαστη (έκανε 6 λάθη στα 2 πρώτα σετ), διαβασμένη και με το αποτελεσματικό σερβίς της απενεργοποίησε το όπλο της Γαλλίας που ήταν η γρήγορη ανάπτυξη.

Η ομάδα του Ναράνχο είχε σε μεγάλη μέρα την Όλγα Στράντζαλη η οποία τελείωσε το ματς με 18 πόντους και το απίστευτο για τέτοια διοργάνωση 62% στην επίθεση.

Η Εθνική είχε μπλοκ (11), έπαιξε άμυνα και ακόμη και όταν στο τρίτο σετ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (20-18) έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα.

Ήταν η τρίτη συνολικά νίκη της Εθνικής σε 26 συνολικά παιχνίδια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και πρώτη μετά από 28 χρόνια (3-1 σετ στις 29 Σεπτεμβρίου 1991 με την Αλβανία).

Πλέον η Εθνική θέλει στο κυριακάτικο (25/8, 19.30) ματς με τη Φινλανδία τη δεύτερη νίκη για να πατήσει με μεγαλύτερη σιγουριά στους «16».

Εθνική Γυναικών: Η κάρτα του αγώνα

Διαιτητές: Μίτσλιτς, Στόιτσα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 8-16, 10-21, 12-25
2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 21-25

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 21-25, 21-25) σε 73′

ΓΑΛΛΙΑ (Ρουσό): Καζό 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Μπάουερ 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στοϊλίκοβιτς, Φιντόν 2 (2/11 επ., 47% υπ. – 13% άριστες), Ντάσκαλου 2 (2/10 επ.), Ολινγκά 2 (2/7 επ.) / Τζιαρντίνο (λ, 68% υπ. – 24% άριστες), Σιλβί 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μορίλ 2 (2/7 επ., 75% υπ. – 62% άριστες), Καλερόν 1 (1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 39% άριστες), Βασιλαντωνάκη 14 (12/33 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. 80% άριστες), Κονόμι (λ).
*Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α’ όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ’ και ο Β’ με τον Δ’.

Α’ όμιλος (Τουρκία – Άγκυρα)

Παρασκευή 23 Αυγούστου

Γαλλία – Βουλγαρία 3-2 (25-20, 13-25, 25-15, 19-25, 15-13)
Σερβία – Φινλανδία 3-0 (25-17, 25-15, 25-17)
Τουρκία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-18, 25-8)

Σάββατο 24 Αυγούστου

Γαλλία – Ελλάδα 0-3 (12-25, 21-25, 21-25)

6. Φινλανδία 0 νίκες – 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 49-75 πόντοι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Γυναικών: Πρώτη νίκη μετά από 28 χρόνια! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.