ΒΟΛΕΪ

Εθνική γυναικών βόλεϊ: Άνετη νίκη κόντρα στην Αυστρία και καθοριστικό βήμα

Η Εθνική γυναικών στο βόλεϊ πήρε άνετη νίκη κόντρα στην αντίστοιχη της Αυστρίας με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του 1ου τουρνουά του προκριματικού ομίλου. Συνεχίστηκε το αήττητο σερί!

Με το απόλυτο των βαθμών και χωρίς απώλεια σετ, η εθνική γυναικών στο βόλεϊ έκανε το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση της στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Πλέον, στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στο 2ο τουρνουά που θα διεξαχθεί 14-16 Μαΐου στο Γκράτς της Αυστρίας.

Στα δύο πρώτα σετ η ελληνική ομάδα έκανε το τέλειο παιχνίδι. Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αυστρία που δεν μπορούσε να βρει λύσεις.

Στο πρώτο σετ το 2-1 μετατράπηκε σε 7-1 με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη. Η ομάδα του Ντε Μπραντ δεν μπόρεσε να πλησιάσει ποτέ. Η διαφορά μεγάλωνε συνέχεια (13-7, 18-6, 20-10) φτάνοντας στο τελικό 25-14.

Ακόμη πιο εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της Εθνικής στο δεύτερο σετ, όπου η Αυστρία προηγήθηκε με 0-1, για να ακολουθήσει ένα γρήγορο 5-0 από την ελληνική ομάδα. Ενώ στο 9-4 πήγε στο σερβίς η Χριστοδούλου και έφυγε όταν το σκορ είχε γίνει 20-4 με τον Ναράνχο να ρίχνει στο ματς Ανθούλη και Πολυνοπούλου (πρώτη επίσημη εμφάνιση με την Εθνική γυναικών για την κεντρική του ΠΑΟΚ) και το τελικό σκορ να είναι 25-8.

Στο τρίτο σετ η φυσιολογική χαλάρωση της ελληνικής ομάδας και η επίσης φυσιολογική αντίδραση της Αυστρίας έφερε μια διαφορετική εικόνα. Παρόλο που ξεφύγαμε με 8-4, η Αυστρία εκμεταλλευόμενη και τα λάθη μας ισοφάρισε 12-12, όμως ο άσος της Βλαχάκη (14-12) και η κόντρα επίθεση της ίδιας (17-13) έφεραν την Ελλάδα ξανά σε θέση ισχύος για να φτάσουμε στη νίκη με μελανό σημείο τον τραυματισμό της Νίνα Νεσίμοβιτς (στο 19-14).

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 14-25
2ο σετ: 4-8, 4-16, 5-21, 8-25
3ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 18-25

Τα σετ: 0-3 (14-25, 08-25, 18-25)

Εθνική ανδρών – Βόλεϊ: Νίκησε με 3-0 το Αζερμπαϊτζάν και διατήρησε το αήττητο

Αυγενάκης: «Επανεκκίνηση συντεταγμένα και πειθαρχημένα»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική γυναικών βόλεϊ: Άνετη νίκη κόντρα στην Αυστρία και καθοριστικό βήμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.