ΒΟΛΕΪ

Εθνική γυναικών βόλεϊ: Νίκησε τη Νορβηγία και έκανε ιδανική πρεμιέρα (vid)

Η Εθνική γυναικών βόλεϊ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2021, επικρατώντας εύκολα με 3-0 σετ της Νορβηγίας.

Η Εθνική γυναικών βόλεϊ της Ελλάδας επικράτησε με 3-0 σετ της Νορβηγίας στην πρεμιέρα των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2021.

Η Εθνική Ελλάδας των αντρών λίγο νωρίτερα νίκησε στην πρεμιέρα την Γεωργία με το ίδιο σκορ και οι γυναίκες ακολούθησαν τον ίδιο δρόμο.

Οι παίκτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο δεν δυσκολεύτηκαν στα περισσότερα σημεία, καθαρίζοντας το ματς σε μόλις 65 λεπτά και παίρνοντας τη νίκη έχοντας ξεκάθαρη κυριαρχία σε όλα τα σετ.

Κορυφαία για την Εθνική μας ήταν η Στράντζαλη που πέτυχε 15 βαθμούς, για να ακολουθήσει η Λαμπρούση με 12.

Στο πρώτο σετ η Νορβηγία προηγήθηκε με 4-6 και διατήρησε το +2 μέχρι το 7-9, με την Ελλάδα εκεί να τρέχει ένα σερί 6-2 για να προηγηθεί 13-11 και αρχίζοντας πλέον να πιέζει στο σερβίς η διαφορά μεγάλωνε (17-14, 19-15) για να κλείσει το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα κύλησαν πολύ πιο εύκολα καθώς έχοντας βρει πλέον ρυθμό, προηγηθήκαμε γρήγορα με 8-4 και ξεφύγαμε με 15-5. Εκεί ήρθε το σερί της Νορβηγίας με την ελληνική υποδοχή να έχει… αρρυθμίες και το σκορ να φτάνει στο 15-10, αλλά η απάντηση ήταν άμεση (20-10) για να γίνει εύκολα το 2-0.

Στο τρίτο σετ είχαμε μια επανάληψη του πρώτου με την Νορβηγία να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 13-12 που έγινε 17-12 και 23-13 (σερί 10-1) για να φτάσουμε έτσι στο τελικό 3-0.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-17

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-12, 25-18)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Νορβηγίας προήλθαν από 6 άσσους, 22 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 15 (14/19 επ., 1 άσσος, 31% υπ. – 15% άριστες), Βασιλαντωνάκη 9 (4/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Βλαχάκη 10 (9/16 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 36% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Ανθούλη.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Μπέιγλ): Στέεν-Κνούντσεν 3 (3/7 επ., 36% υπ.-36% άριστες), Σέρμπρε, Λαβίτσκιτε Λ. 3 (0/2 επ., 3 μπλοκ), Νόρβεελ 1 (1/4 επ.), Λαβίτσκιτε Ρ. 8 (6/16 επ., 2 άσσοι), Μπγιέρλαντ 6 (6/17 επ., 33% υπ.-20% άριστες) / Βόιε (λ, 21% υπ.-11% άριστες), Μπαχρ, Φάουσκε 6 (4/8 επ., 2 άσσοι, 25% υπ.-25% άριστες), Μικάελσεν 3 (1/10 επ., 2 άσσοι), Κιόσας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

Το πρόγραμμα του πρώτου τουρνουά του Γ’ προκριματικού ομίλου (Ελλάδα – Λάρισα):

Παρασκευή 7 Μαΐου 2021

Ισπανία – Αυστρία 3-1 (28-26, 25-18, 23-25, 25-23)
Ελλάδα – Νορβηγία 3-0 (25-18, 25-12, 25-18)

Σάββατο 8 Μαΐου 2021

17.00 (Eurovolley TV): Αυστρία – Νορβηγία
20.00 (ERT-3): Ισπανία – Ελλάδα

Κυριακή 9 Μαΐου 2021

17.00 (Eurovolley TV): Νορβηγία – Ισπανία
20.00 (ERTSPORTS2): Αυστρία – Ελλάδα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική γυναικών βόλεϊ: Νίκησε τη Νορβηγία και έκανε ιδανική πρεμιέρα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.