ΒΟΛΕΪ

Εθνική βόλεϊ ανδρών:  Ήττα από την Αυστρία

Η εθνική ομάδα βόλεϊ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αυστρία στην πρεμιέρα στο Silver European League

Η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών ηττήθηκε από την Αυστρία στο Ίνσμπρουκ με 3-1 σετ στην πρεμιέρα της στο Silver European League.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρά τις απουσίες του ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Πλήρωσε όμως κάποια νεκρά διαστήματα και τώρα πια στρέφει την προσοχή στον προσεχή αντίπαλό του, την Ουγγαρία.

Συνοπτικά, η ελληνική ομάδα βόλεϊ έδειξε πως θέλει ακόμη δουλειά.

Όμως είναι στην αρχή της προετοιμασίας και έχει σημαντικό περιθώριο βελτίωσης.

Στο πρώτο σετ  και μετά το 16-16 η Αυστρία  προσπέρασε με 21-17, η εθνική μείωσε σε 22-23, αλλά δεν κατάφερε να το κερδίσει (25-23).

Η εθνική ομάδα προηγήθηκε 7-3 στο β’ σετ, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις, έφθασαν στο 19-13 και στο 25-20 για το 2-0.

Η Ελλάδα αντέδρασε στο 3ο σετ, πήρε διαφορά στο σκορ, 13-8 και 19-13, και το κατέκτησε με 25-21.

Στο 4ο σετ η εθνική ομάδα μπήκε το ίδιο δυνατά (7-3), αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Οι αυστριακοί πήγαν στο 17-14 και στο 22-16, το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22, τελειώνοντας τον αγώνα.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 21-25, 25-22)

ΑΥΣΤΡΙΑ (Μίχαελ Βαρμ): Βόλφι 15 , Μένερ 12, Μπέργκερ Α. 14 , Τάλερ 1, Μπούχεγκερ 10, Γκραμπμίλερ 10, Κρόις (λίμπερο, 71% υπ.), Τρόταν 3,

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Φιλίποφ, Ζουπάνι 19, Φράγκος 8, Κοκκινάκης 9, Τακουρίδης 7 , Πελεκούδας 3, Ζήσης (λίμπερο, 33% υπ.), Ράπτης 3 , Βουλκίδης, Παπαλεξίου 3, Δαρίδης (λίμπερο, 60% υπ.)

1η αγωνιστική – Σάββατο/Κυριακή 25-26 Μαΐου

25/5 Ουγγαρία – Βοσνία 3-1 (25-22, 20-25, 25-23, 25-17)

26/5 Αυστρία – Ελλάδα  3-1 (25-23, 25-20, 21-25, 25-22)

21.00 Βοσνία – Ελλάδα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική βόλεϊ ανδρών:  Ήττα από την Αυστρία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.